Pallati i Aleksandrit, aty ku jetoi Cari i fundit

Për vite me radhë, Pallati Aleksandër ka qenë një strukturë e bukur klasike e parë në distancë në kompleksin Tsarskoye Selo jashtë Shën Petersburgut. I ndërtuar në 1796 nga Giacomo Quarenghi për Katerinën e Madhe për nipin e saj të preferuar, Aleksandrin (që do të bëhet Perandori Aleksandri I), ajo u bë rezidenca verore jozyrtare për perandorët e ardhshëm: Nikolla I dhe Aleksandri III, djali i të cilit Nikolla II lindi atje.

Rreziqet nga ngjarjet revolucionare të vitit 1905 bënë që Nikolla II dhe familja e tij të transferoheshin në pallat dhe ta kthenin atë në shtëpinë e tyre. Në vitin 1917, pas abdikimit të Carit, familja e tanishme “Kolonel Romanov” u zhvendos në Tobolsk, për siguri, dhe më pas në Yekaterinburg, ku u vranë të gjithë në 1918.

Për një kohë të shkurtër në 1918, pallati u hap si një muze për të treguar mënyrën se si jetoi cari, dhe më pas një jetimore dhe më pas një shtëpi pushimi për punëtorët e NKVD.

Para luftës, shumë nga objektet e brendshme u evakuuan dhe pallati u përdor si një seli gjermane. Për mrekulli, ajo u grabit, por nuk u dogj deri në themel në vitin 1945.

Nga viti 1951 deri në 2008 u përdor nga Marina Ruse. Në vitin 2012 filloi faza e parë e rindërtimit, e cila përfshinte 13 dhoma në apartamentet personale të Nikollës, Aleksandrës dhe familjes së tyre. Prej tyre vetëm pesë ishin pak a shumë të paprekura.

Muzeu u mbyll nga viti 2015-2021 dhe së fundmi është rihapur për të shfaqur ambientet e brendshme të sapo restauruara. Faza e dytë e rindërtimit pritet të përfundojë deri në vitin 2023.

Zyra shtetërore në apartamentet personale të Carit të fundit rus Nikolla ll dhe gruas së tij Alexandra Fyodorovna pas punimeve të restaurimit në Pallatin Aleksandër në Tsarskoye SeloAnatoly Maltsev / EPA / TASS
Dhoma e zhveshjes në apartamentet personale të Carit të fundit rus Nikolla ll dhe gruas së tij Alexandra Fyodorovna
Perandoresha Alexandra Fyodorovna në Boudoir Mauve të Pallatit Aleksandër
Boudoir Mauve
Sot dhoma është restauruar dhe dekoruar si 100 vjet më parë.
Salla e portreteve
Salla e Portreteve është në njërën anë të Sallës Gjysmërrethore.
Nikolla II dhe Alexandra Fyodorovna në Ballkonin e Pallatit, fillimi i shekullit të 20-të. fotografi (Biblioteka e Universitetit Yale, New Haven)

/Moscow Times/ ©kumtari.al

Read Previous

Covidi godet rënd Rusinë / Rekord i ri për rastet dhe vdekjet

Read Next

Motivuese / Mekaniku anglez del në pension pas 75 vitesh punë në të njëjtën kompani