1. Home
  2. Uncategorized

Category: Uncategorized

Ja si të shpëtoni nga milingonat në shtëpi.

Ja si të shpëtoni nga milingonat në shtëpi.

Sado të pastroni e të lani, tek tuk në dysheme, sidomos në ambientin ku gatuani do të shihni ndonjë milingonë ! Frika se mos shtëpia juaj është e “pushutar” nga këto insekte aspak të rrezikshme,

Read More
Plakja e popullsisë dhe ikja e të rinjve, grupmosha deri në 29 vjeç u tkurr me 40 mijë persona në vetëm një vit

Plakja e popullsisë dhe ikja e të rinjve, grupmosha deri në 29 vjeç u tkurr me 40 mijë persona në vetëm një vit

Plakja graduale e popullsisë dhe emigracioni, që ka përfshirë kryesisht të rinjtë, po e ndryshon ndjeshëm strukturën e popullsisë në vend, duke përmbysur piramidën në favor të moshave më të vjetra. INSTAT raportoi se popullsia

Read More
Inflacioni i lartë, pensionet reale në qytet u ulën me 6% në 2022-shin

Inflacioni i lartë, pensionet reale në qytet u ulën me 6% në 2022-shin

Pensionistët shqiptare në pjesën dërrmuese marrin pagesa shumë më të ulëta se kufiri i varfërisë në Shqipëri (6.7 USD në ditë), por vitin e kaluar pensionet shënuar rënie të fortë si rrjedhojë e inflacionit të

Read More
Analiza/ Rrjetet sociale shprehen në favor të Belind Këlliçit

Analiza/ Rrjetet sociale shprehen në favor të Belind Këlliçit

Matjet e specializuara që bëhen në rrjetet sociale, lidhur me komentet e reagimet për kandidatët në Tiranë, tregojnë se Belind Këlliçi kryeson dukshëm ndaj Erjon Veliajt. Kandidati i opozitës përmendet më shumë. Dhe po ashtu,

Read More
“Rinia me Belon! Lal Fallci humbet thellë!”/ Berisha publikon tjeter sondazh

“Rinia me Belon! Lal Fallci humbet thellë!”/ Berisha publikon tjeter sondazh

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka publikuar një tjetër sondazh të kryer në rrjetet sociale në lidhje me garën për Bashkinë e Tiranës mes kandidatit demokrat Belind Këlliçit dhe kryebashkiakut Erion Veliaj, ku ky

Read More
Kriza e çmimeve dhe shtrenjtimi i jetesës zhyt në varfëri shtresën e mesme

Kriza e çmimeve dhe shtrenjtimi i jetesës zhyt në varfëri shtresën e mesme

Çmimet e larta kanë rritur koston e jetesës dhe ndikojnë në sjelljen konsumatore. Blerjet po orientohen drejt alternativave më të lira, po reduktohen sasitë dhe po shkohet drejt mallrave në oferta. Konsumi në bare, restorante

Read More
Moti javën e ardhshme/ Temperatura të acarta

Moti javën e ardhshme/ Temperatura të acarta

Vendi ynë do të përfshihet nga një masë ajrore siberiane në javën e re që do të nisë me termometrin që pritet të shënojë të hënën në Bajram Curri temperature deri në -10 gradë celcius.

Read More
Plane për fundjavën? Ja si parashikohet moti

Plane për fundjavën? Ja si parashikohet moti

Ditën e nesërme Shqipëria do të karakterizohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike, me kthjellime por edhe alternime vranësirash kalimtare mesatare dhe hera-herës deri të dendura dhe kryesisht në relievet malore në lindje. Ndërsa ditën e

Read More
Berisha publikon skandalin: Klodian Zoto ka qenë menaxher i kompanisë ‘Hermes’ të Arben Ahmetajt

Berisha publikon skandalin: Klodian Zoto ka qenë menaxher i kompanisë ‘Hermes’ të Arben Ahmetajt

Kryetari demokrat, Sali Berisha, foli gjatë në konferencën e fundjavës për aferën e inceneratorëve. Berisha tha se SPAK po e varros këtë çështje, duke mos prekur kokat e krimit. Kryetari i PD komentoi sërish skandalin e

Read More
Operacioni Urani: Ditën kur nazistët e Hitlerit u thyen dhe Bashkimi Sovjetik filloi të merrte epërsinë në Luftën e Dytë Botërore

Operacioni Urani: Ditën kur nazistët e Hitlerit u thyen dhe Bashkimi Sovjetik filloi të merrte epërsinë në Luftën e Dytë Botërore

Berlini nuk e priste manovrën e Moskës, e cila erdhi afërsisht në mes të Betejës pesë-mujore të Stalingradit Nga Anatoliy Brusnikin Herët në mëngjes, saktësisht 80 vjet më parë, ushtarët e Ushtrisë së 3-të Rumune u

Read More