Anglia, rruga për në finale…fushë

Gjithçka varet nga djemtë e Sauthgejtit, sepse në rrugën që të dërgon në finale, “Tre Luanët” janë e vetmja nga skuadrat e mëdha që e ka rrugën më të lehtë.

Ukraina e Andrij Shevçenkos, e cila eliminoi Suedinë, e ka të arritur dhe tejkaluar objektivin e këtij

Kërcënimin e tyre më të madh, “Tre Luanët” e eleminuan vetë, Gjermaninë, rivalen e përjetshme.

Në gjysmëfinale, fituesi i duelit Ukrainë-Angli do të përballet me atë të Danimarkë-Çeki.

Kundër Ukrainës Anglia ka humbur vetëm 1 herë në 7 përballjet e deritanishme, 1-0 në një kualifikuese Botërori në vitin 2009. Çekia është përballur me Anglinë edhe në fazën e grupeve këtë turne, duel që Anglia e fitoi 1-0. Në gjysmëfinale, Anglia do të rikthehej sërish në “Wembley” përpara 60 mijë tifozëve këtë herë, ndërsa finalja luhet gjithashtu në të njëjtin stadium.

A do t’ia dalin “Tre Luanët”?

Gjasat janë të mëdha dhe si anjëherë më parë.

Read Previous

Takimet me Ramën e Bashën/ Ambasada e SHBA: Reeker nënvizoi vendosmërinë e Biden dhe Blinken se lufta kundër korrupsionit është interes thelbësor

Read Next

Greqi/ Një 27 vjeçar shqiptar përdhunon turisten gjermane