1. Home
  2. Rajoni

Category: Rajoni

Vuçiç thotë “rroftë Serbia” në OKB, përkthyesi nuk mban të qeshurën

Vuçiç thotë “rroftë Serbia” në OKB, përkthyesi nuk mban të qeshurën

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka mbajtur fjalimin në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Në fund ai e mbylli duke thënë: "Rroftë Serbia”. E ndërsa dëgjoi këtë frazë nga lideri serb, përkthyesi nuk ka mbajtur dot

Read More
Kurti për CNN: Serbia nuk është demokraci, por regjim hibrid

Kurti për CNN: Serbia nuk është demokraci, por regjim hibrid

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është paraqitur në një intervistë për CNN International me gazetaren Christiane Amanpour, ku ka folur për gjendjen e sigurisë në Ballkan dhe raportet e brishta të Kosovës me Serbinë. Kurti

Read More
Gjukanoviç shpërndan parlamentin – Mali i Zi në zgjedhje të parakohëshme

Gjukanoviç shpërndan parlamentin – Mali i Zi në zgjedhje të parakohëshme

Presidenti i Malit të zi, Milo Gjukanovic nuk ka pranuar propozimin e Frontit Demokratik pro-serb, Demokratëve dhe Lëvizjes URA, që Miodrag Lekiç të mandatohet për të formuar Qeverinë e re, duke kërkuar shpërndarjen e parlamentit.

Read More
Kush është kandidati për kryeministër i ri i Malit të Zi

Kush është kandidati për kryeministër i ri i Malit të Zi

Partitë që fituan shumicën në zgjedhjet parlamentare të mbajtura në gusht të vitit 2020 në Mal të Zi, Fronti Demokratik pro-serb, Demokratët dhe Lëvizja URA, janë pajtuar që Miograd Lekiç të mandatohet për të formuar

Read More
Pacienti shkon në spitalin e Pejës me bombë në xhep

Pacienti shkon në spitalin e Pejës me bombë në xhep

Një pacient në Spitalin Rajonal të Pejës është kapur me një mjet shpërthyes me vete. Zëdhënësi i këtij institucioni shëndetësor, Naim Sahiti thotë se qëllimi i pacientit nuk ishte shpërthimi i mjetit. Sahiti shpjegoi për

Read More
Korniza e marrëveshjes Kosovë – Serbi që propozon Evropa/ Serbia qendër akonomiko-politike e rajonit, njohja e plotë e Kosovës të diskutohet pas 10 vjetësh

Korniza e marrëveshjes Kosovë – Serbi që propozon Evropa/ Serbia qendër akonomiko-politike e rajonit, njohja e plotë e Kosovës të diskutohet pas 10 vjetësh

Në vitin 2023 duhet të nënshkruhet marrëveshja e dytë për normalizim të marrëdhënieve, pas asaj të vitit 2013, me të cilën Serbia faktikisht e pranon realitetin e Kosovës shtet të pavarur, por nuk e njeh

Read More
Albin Kurti thotë se një luftë e re në Ballkan është e mundshme

Albin Kurti thotë se një luftë e re në Ballkan është e mundshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën kroate “Vecernji list”, ka folur hapur për situatën e përgjithshme në Kosovë dhe shprehu shqetësimin se Serbia po armatos fuqishëm ushtrinë e saj me pajisje

Read More
Një shqiptar do të jetë ambasador i ShBA në Malin e Zi

Një shqiptar do të jetë ambasador i ShBA në Malin e Zi

Një shqiptaro-amerikan, B. Bix Aliu (Begzat Azem Aliu), do të jetë Ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Malin e Zi Kjo u bë e ditur në faqen zyrtare të Shtëpisë së

Read More
Gjukanoviç: Mali i Zi nuk do të jetë pjesë e ‘Open Balkan’ pavarësisht ç’thotë Vuçiç dhe Rama

Gjukanoviç: Mali i Zi nuk do të jetë pjesë e ‘Open Balkan’ pavarësisht ç’thotë Vuçiç dhe Rama

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç në një intervistë ekskluzive për emisionin Balkan Talks, në Euronews Albania akuzon ish-kryeministrin Dritan Abazoviç si manipulator politik. Gjukanoviç hedh poshtë pretendimet e Abazoviç se po diskriminohet për faktin

Read More
Von der Leyen: BE-ja nuk është e kompletuar pa Ballkanin Perëndimor

Von der Leyen: BE-ja nuk është e kompletuar pa Ballkanin Perëndimor

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, insistoi që shtetet e Ballkanit Perëndimor, por edhe Ukraina, Gjeorgjia dhe Moldavia duhet të bëhen pjesë e familjes evropiane, sepse, siç tha ajo, pa këto shtete, “unioni

Read More