1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

Strehimi/ Nga kreditë e buta te granti një milion lekë, kush përfiton dhe si mund të aplikoni

Strehimi/ Nga kreditë e buta te granti një milion lekë, kush përfiton dhe si mund të aplikoni

Qeveria do të mbështesë përmes një granti në vlerën e 1 milion lekëve familjet e reja. Ndërsa veç kredive të buta me interes 1.5 për qind dhe 3 për qind, pjesë e programit të strehimit janë

Read More
Supermarketet nisin kufizimet e shitjes të vajit të lulediellit nga 3 deri 6 litra për konsumatorin; Importuesit: Nuk ka mungesë furnizimesh

Supermarketet nisin kufizimet e shitjes të vajit të lulediellit nga 3 deri 6 litra për konsumatorin; Importuesit: Nuk ka mungesë furnizimesh

Nisin kufizimet e shitjes të vajit për konsumatorin nga supermarketet. Në kryeqytet në disa pika supermarketesh të pyetura nga “Monitor” nuk lejohej shitja e vajit më tepër se 5 litra për konsumator. Kufizimit e tregtimit

Read More
Situata financiare e familjeve, më e keqja që nga periudha e pandemisë

Situata financiare e familjeve, më e keqja që nga periudha e pandemisë

Rritja e vazhdueshme e çmimeve, sidomos atyre të ushqimeve rezulton se po rëndon buxhetin e familjeve çdo muaj e më shumë. Sipas vrojtimit të Besimit të Konsumatorëve të Bankës së Shqipërisë për muajin prill, shumica

Read More
Çmimi i benzinës në SHBA arrin nivele rekord

Çmimi i benzinës në SHBA arrin nivele rekord

Çmimet me pakicë të benzinës kanë shënuar një tjetër rekord në SHBA, pasi furnizimet e karburanteve janë kufizuar që prej fillimit të pushtimit rus të Ukrainës, më 24 shkurt dhe sanksioneve Perëndimore kundër Moskës. Kostoja

Read More
Plastika do shtrenjtohet nga qershori 25%; Shoqata e qumështit: Blegtoria dhe industria në rrezik real falimenti

Plastika do shtrenjtohet nga qershori 25%; Shoqata e qumështit: Blegtoria dhe industria në rrezik real falimenti

Përpunuesit e qumështit do të përballen sërish me rritje të kostove të prodhimit për shkak të shtrenjtimit të lëndës të parë në tregjet ndërkombëtare. Prej fillimit të muajit qershor fabrikat e qumështit do të blejnë

Read More
Nuk ndalet rritja e çmimeve, inflacioni kërcen në 6.2% në Prill, niveli më i lartë nga viti 2001

Nuk ndalet rritja e çmimeve, inflacioni kërcen në 6.2% në Prill, niveli më i lartë nga viti 2001

Çmimet kanë vijuar rritjen e fortë edhe gjatë muajit prill, duke zhvlerësuar më tej të ardhurat e familjeve, që me të njëjtën sasi parash po blejnë gjithnjë e më pak produkte, shumë prej të cilave

Read More
Çmenduri në Tiranë- Çmimet e hoteleve kalojnë çdo imagjinatë, 9000 euro nata

Çmenduri në Tiranë- Çmimet e hoteleve kalojnë çdo imagjinatë, 9000 euro nata

Kryetari i shoqatës shqiptare të turizmit ka ngritur shqetësimin për një rritje të pazakontë të çmimit të hoteleve në datën 25 Maj, kur në Tiranë do të luhet finalja e Conference League. Duke publikuar një

Read More
Rritja e çmimeve/ Nisin kufizimet e tregtimit të vajit të lulediellit

Rritja e çmimeve/ Nisin kufizimet e tregtimit të vajit të lulediellit

Importuesit më të mëdhenj të vajit paralajmëruan se që nga muaji qershor në vend do të fillojë të ndihen kufizimet e vajit ushqimor, për shkak të rënies të lartë të ofertës në tregjet europiane. Pas

Read More
BB: Shqipëria do goditet nga kriza e çmimeve të drithërave dhe energjisë

BB: Shqipëria do goditet nga kriza e çmimeve të drithërave dhe energjisë

Lufta në Ukrainë do të frenojë rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë në Shqipëri, për shkak se çmimet e larta do të ulin konsumin dhe do të rrisin kostot për bizneset, vlerësoi Banka Botërore në raportin e

Read More
Çmimet e larta frenojnë tregtinë, importet në sasi nisën uljen

Çmimet e larta frenojnë tregtinë, importet në sasi nisën uljen

Çmimet e larta të mallrave kudo në botë po sinjalizojnë dobësitë në konsum, fenomen që po sjell efektet zinxhir në tregti dhe më tej, në ecurinë e përgjithshme të ekonomisë. Të dhënat e tregtisë me

Read More