1. Home
  2. OP-ED

Category: OP-ED

Etatizimi i shoqërisë shqiptare, si rikthim i në të kaluarën

Etatizimi i shoqërisë shqiptare, si rikthim i në të kaluarën

Nga Artan Fuga Shtresa gjithnjë e më të mëdha të popullsisë jetojnë duke qenë të varura krejtësisht nga buxhete publike, ndikohen thelbësisht nga politika qeveritare, kanë të bëjnë përditë dhe çdo orë me administratën publike,

Read More
Padrejtësia më e madhe është të pretendosh se ke drejtësi!

Padrejtësia më e madhe është të pretendosh se ke drejtësi!

Nga Lutfi Dervishi Gykata Administative në Tiranë nuk habiti askënd sot kur nuk pezulloi urdhërin arbitrar të Ministrisë së Arsimit për të mbyllur aktivitetin arsimor të një kopështi privat. Arsyetimi: nuk provoni se u është

Read More
Tomorri: Rama dhe stafi i tij sakrifikuan duke fjetur në suitën 2700$ nata

Tomorri: Rama dhe stafi i tij sakrifikuan duke fjetur në suitën 2700$ nata

Nga Klodian Tomorri Kohe sakrificash Ansambleja e Pergjithshme e Kombeve te Bashkuara ishte nje eveniment mjaft i rendesishem. Stafi i kryeministrit kishte kohe qe e pergatiste me kujdes viziten. Por per dreq dicka kishte shkuar

Read More
Letër publike kryeministrit Rama: Dilni sa më parë nga Open Balkan!

Letër publike kryeministrit Rama: Dilni sa më parë nga Open Balkan!

Nga Enver Bytyçi Zoti kryeministër, Shumë herë kam dashur që t’u kërkoj publikisht daljen nga Open Balkan, për t’i dhënë fund kësaj marrëdhënie në dashuri pa kufi me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Por nënshkrimi

Read More
Shtëpia e shqiptarit, e Erdoganit e zotit apo e djallit?

Shtëpia e shqiptarit, e Erdoganit e zotit apo e djallit?

Edi Rama ka humbur sot një mundësi për të predikuar se edhe kur e shkel ligjin, këtë e bën për qëllime të mira. Ministrja e arsimit dhe më pas ai vetë kanë servirur një sërë

Read More
33 mjekë të arrestuar! “Bluzat e bardha” apo “jakat e bardha”?

33 mjekë të arrestuar! “Bluzat e bardha” apo “jakat e bardha”?

Nga Lutfi Dervishi Një kërkim i thjeshtë në google me dy fjalë: “mjek arrest” nxjerr se gjatë 10 viteve të fundit policia ka arrestuar të paktën 33 mjekë! Operacionet të koduar me emra “Skaner”, “Bisturia”,

Read More
Dua të jetoj në Shqipëri!

Dua të jetoj në Shqipëri!

EDITORIAL nga Revista Monitor Shqipëria është kthyer në një vend paradoksesh dhe i çudirave të mëdha, me raste, edhe qesharake. Ti mund të ndërtosh pa leje, por ligji zbatohet joproporcionalisht. Nëse je i pafuqishëm do

Read More
Nga Lutfi Dervishi- Arrestimi i mjekëve, një spektakël i shëmtuar policor!

Nga Lutfi Dervishi- Arrestimi i mjekëve, një spektakël i shëmtuar policor!

Nga Lutfi Dervishi E premte pasdite. Kur mendon se lajmi i ditës është miratimi me urgjencë nga ERE-i kërkesës së qeverisë për rritjen e çmimit të energjisë për ata që konsumojnë mbi 800 kwh në

Read More
SKANDALI! Vetëm ne nuk kemi (asnjë) faj

SKANDALI! Vetëm ne nuk kemi (asnjë) faj

Nga Lutfi Dervishi Hakerimi i të dhënave të AKSHI-t është ngjarja më e rëndë që ka ndodhur në vend. Agresorët dihen. Dëmi i shkaktuar ende nuk është i qartë. Ende nuk dihet se çfarë do

Read More
Përgënjeshtrim inceneRamës dhe mediumeve të dirigjuara me regji nga Edvin Rama

Përgënjeshtrim inceneRamës dhe mediumeve të dirigjuara me regji nga Edvin Rama

Nga Jamarbër Malltezi Sot mediumet e dirigjuara nga Edvin Rama dhe shumë prej tyre të paguara nga paratë mafjoze të inceneratorëve kanë hedhur shashkën e Sport Klub Partizanit për të sfumuar vjedhjen galopante të 430

Read More