1. Home
  2. Fact-Check

Category: Fact-Check

Mirel Mërtiri firmosi llogari bankare në Zvicër/ Inceneratori i Tiranës dhe provat që nuk mungojnë

Mirel Mërtiri firmosi llogari bankare në Zvicër/ Inceneratori i Tiranës dhe provat që nuk mungojnë

Një koncesion 128 milionë euro dhënë për 30 vite për t’i investuar në ngritjen e një inceneratori në Tiranë, janë kthyer në një koncension korruptiv. Inceneratori për të cilin u dhanë miliona euro nuk është

Read More
Rama bie në kurth me historinë e Alabbar në Zagreb

Rama bie në kurth me historinë e Alabbar në Zagreb

I akuzuar se po i fal taksat dhe truallin për investimin gjigand, por të paligjshëm në Durrës, Edi Rama ka tentuar ta devijojë debatin, duke i dalë në mbrojtje investitorit arab Mohammed Alabbar. Ai publikoi

Read More
Belind Këlliçi demonton propagandën e Veliajt në takimin me Papa Françeskun

Belind Këlliçi demonton propagandën e Veliajt në takimin me Papa Françeskun

Kandidati i primareve në PD ka publikuar një video ku demonton propagandën e Veliajt gjatë takimit të tij me Papa Françeskun. Në video Veliaj dëgjohet duke i thënë Papës se ai është kryebashkiaku që ka

Read More
Mbyllja e kolegjit turk/ Si ndryshoi qëndrimi nga Bushati te Xhaçka

Mbyllja e kolegjit turk/ Si ndryshoi qëndrimi nga Bushati te Xhaçka

Vizita që Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka bëri në Ankara në datën 1 Nëntor e bën atë më të veçantë se herët e tjera. Udhëtimi drejt Turqisë erdhi pasi qeveria shqiptare

Read More
Shqipëri thyen embargon ndaj Rusisë

Shqipëri thyen embargon ndaj Rusisë

Një skandal i madh ka ndodhur dy ditë më parë, ku anija ruse 'Alkaid' ka zhdoganuar në Portin e Durrësit një sasi prej më shumë se 11 mijë metër kub për ton gaz për përdorim në tregun shqiptar.

Read More
Malltezi: Ja si qeveria BLEN (merr me qera) median kombetare Top Channel

Malltezi: Ja si qeveria BLEN (merr me qera) median kombetare Top Channel

Denoncimi i anëtarit të Këshillit Kombëtar të PD, Jamarbër Malltezi: Duke përdorur Blushin si sekser dhe kryer vepër penale me fatura fiktive! Mega-Afera me foto: 1. Blushi në 2017 si kryetar i Libra quante inceneratorët

Read More
“Burg kush mban kondicionerin mbi 19 gradë”, qeveria e Zvicrës nxjerr blof Ramën e Ballukun

“Burg kush mban kondicionerin mbi 19 gradë”, qeveria e Zvicrës nxjerr blof Ramën e Ballukun

Fushata e ndërgjegjësimit për kursimin e energjisë në Shqipëri, në kushtet e krizës globale ka shënuar një tjetër precedent kur qeveria propagandon përmes dizinformimit. Faktoje verifikoi si të pavërtetë një deklaratë të ministres së Energjisë

Read More
Investigative Network Albania: Bashkia Tiranë shpërndan kreditë e buta dhe banesat sociale për punonjësit e saj

Investigative Network Albania: Bashkia Tiranë shpërndan kreditë e buta dhe banesat sociale për punonjësit e saj

Strehimi social, nga një skemë për të mbështetur familjet në nevojë, për të përfituar shtëpi me kredi të butë, është kthyer në mundësinë e artë të atyre që punojnë në administratë. Të dhënat e mbledhura

Read More
BIRN: Rama dhe ministrat ‘ushqejnë’ faqet private në rrjetet sociale me paratë e qytetarëve

BIRN: Rama dhe ministrat ‘ushqejnë’ faqet private në rrjetet sociale me paratë e qytetarëve

Kryeministri Edi Rama dhe ministrat e kabinetit të tij po përdorin fondet publike dhe një rrjet të gjerë nëpunësish të marrëdhënieve publike për të avantazhuar llogaritë e tyre private në rrjetet sociale në dëm të

Read More
Investigimi/ Tre mëkatet e Ramës me Irfanin

Investigimi/ Tre mëkatet e Ramës me Irfanin

Kur fadromat e IMKT ia behën për të shkallmuar “Prestige resort” të bisnesmenit dhe botuesit Irfan Hysenbelliu, ky i fundit u mbrojt me argumentin se ai gjithçka e kishte me leje, madje të firmosur dhe

Read More