1. Home
  2. Fact-Check

Category: Fact-Check

Konçensioni i Butrintit/ Auron Tare nxjerr letrën e UNESCO-s drejtuar autoriteteve shqiptare

Konçensioni i Butrintit/ Auron Tare nxjerr letrën e UNESCO-s drejtuar autoriteteve shqiptare

Auron Tare ka publikuar sot letrën që UNESCO u ka dërguar autoriteteve shqiptare lidhur me çështjen e menaxhimit të Butrintit. Tare i cili ka mbajtur qëndrim të fortë kundër planeve të qeverisë për dhënien me

Read More
Shkolla Sami Frashëri/ Tabaku: Veliaj ndërtoi pa leje dhe plan, në shkelje të ligjit

Shkolla Sami Frashëri/ Tabaku: Veliaj ndërtoi pa leje dhe plan, në shkelje të ligjit

Replikat dhe kundër replikat mes Erion Veliajt dhe Jorida Tabakut në lidhje me rindërtimin e gjimnazit Sami Frashëri, janë shndërruar në një sagë të vërtetë duke përfunduar dhe para gjykatës. Kryebashkiaku e ka paditur deputeten

Read More
Dosja Muzin/ Një kompani fantazmë skoceze e lidhur me kompaninë ruse fundos Bashën!

Dosja Muzin/ Një kompani fantazmë skoceze e lidhur me kompaninë ruse fundos Bashën!

Për lobimin prej 675 mijë dollarësh me kompaninë “Muzin Capitol Partners”, Prokuroria e Tiranës pati nisur një hetim, ku i pandehur ishte Lulzim Basha që drejtonte Partinë Demokratike. Dy pagesat prej 650 mijë dollarë u

Read More
Leart Vasili shpprblehet nga Veliaj për qëndrimin pro shembjes së Teatrit Kombëtar

Leart Vasili shpprblehet nga Veliaj për qëndrimin pro shembjes së Teatrit Kombëtar

Laert Vasili ka qenë një ndër artistët më të zëshëm për shembjen e Teatrit Kombëtar. Madje, ai mbahet mend edhe për zënkat me kolegët e tij, të cilët qëndruan për rreth dy vjet në një

Read More
Dyshimet/ Firmat e Damian Gjiknurit “lehtësuan” aferën gjigande të inceneratorëve (Dokumenta)

Dyshimet/ Firmat e Damian Gjiknurit “lehtësuan” aferën gjigande të inceneratorëve (Dokumenta)

Rrjeti i kompanive të inceneratorëve dyshohet nga Prokuroria Speciale se kanë ngritur një rrjet gjigand korrupsioni dhe pastrimi parash, me dijeni dhe lejen e zyrtarëve të lartë shtetërorë. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj,

Read More
Becchetti konfiskon 20 milionë eurot e para nga Shqipëria

Becchetti konfiskon 20 milionë eurot e para nga Shqipëria

Klodian Tomorri Biznesmeni italian, Francesco Beccheti, konfiskoi 20 milionë eurot e para nga paratë e qytetarëve shqiptarë. Përkundër zotimeve publike të kryeministrit Edi Rama se Becchetti nuk do të merrte asnjë qindarkë nga shteti shqiptar,

Read More
Nuk është humor/ Ish humoristi, aktualisht kryetar bashkie i PS i nën hetim për korrupsion

Nuk është humor/ Ish humoristi, aktualisht kryetar bashkie i PS i nën hetim për korrupsion

Kryebashkiaku i Ersekës, Erion Isai dhe Lirjan Hyseni është gjithashtu kryetar i PS në Kolonjë, janë përfshirë në një skandal korrupsioni.  Bëhet fjalë për një dosje penale që tashmë ka mbëritur nga prokuroria e Korçës

Read More
BE kërkon çensurë të procesit të vettingut në Shqipëri

BE kërkon çensurë të procesit të vettingut në Shqipëri

Nëpërmjet një adrese në Twitter të quajtur “EU NEAR” përfaqësia e Bashkimit Evropian në Tiranë ka shpërndarë një postim në rrjete sociale ku i cilëson raportimet për Vettingun nga media si “fushatë dezinformimi”. Shkruan adresa

Read More
Të ikim të gjithë në Gjermani!

Të ikim të gjithë në Gjermani!

Në fund të vitit 2021, në shtetet e Bashkimit Europian kishte të regjistruar 566 mijë shqiptarë, pa përfshirë Greqinë, sipas statistikave të publikuara nga Bashkimi Europian. Pjesa më e madhe e tyre është në Itali,

Read More
Hashtag: BIRN e Tiranës, aleatët e falsifikatorit Theo Jacobs linçojnë anëtarët e ILD-së

Hashtag: BIRN e Tiranës, aleatët e falsifikatorit Theo Jacobs linçojnë anëtarët e ILD-së

Media e BIRN-it, Report.al, ka publikuar sot një shkrim ku atakon një vendim të Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë (ILD) mbi konfliktin inekzistent të interesit në përzgjedhjen e Elisabeta Imerajt si prokurore e rrethit Tiranë.

Read More