1. Home
  2. Kuriozitete

Category: Kuriozitete

Serioziteti me të cilin Stalini e merrte një takim me një delegacion shqiptar

Serioziteti me të cilin Stalini e merrte një takim me një delegacion shqiptar

“Më ndihmon të përqendrohem. Më ndihmon të ul tensionin gjatë procesit të ndërveprimit dhe gjithashtu më ndihmon të komunikoj më zë më të ulët dhe kjo është një gjë e mirë”. Kështu iu përgjigj Edi

Read More
Eurovizion kundër Intervizionit: Njihuni me fituesen e fundit të konkursit të këngës të Luftës së Ftohtë

Eurovizion kundër Intervizionit: Njihuni me fituesen e fundit të konkursit të këngës të Luftës së Ftohtë

Është viti 1980. Është kulmi i Luftës së Ftohtë. Muri i Berlinit ende ndan një nga qytetet më të mëdha të Evropës. Në verë, Lojërat Olimpike do të mbahen në Moskë, por shumë vende evropiane

Read More
Spanja do të bëhet vendi i parë evropian që prezanton 3 ditë “leje menstruale” për gratë

Spanja do të bëhet vendi i parë evropian që prezanton 3 ditë “leje menstruale” për gratë

Spanja mund të bëhet vendi i parë perëndimor që lejon gratë të marrin disa ditë "leje menstruale" nga vendi i punës çdo muaj sipas legjislacionit të ri të propozuar që do të përshkruhet javën e

Read More
Virusi i derrit mund të ketë çuar në vdekjen e pacientit të parë që mori zemrën e derrit

Virusi i derrit mund të ketë çuar në vdekjen e pacientit të parë që mori zemrën e derrit

 Gazeta Kumtari  Mjekët kanë gjetur shenja të një virusi të njohur si "citomegalovirus i derrit" tek pacienti i cili mbijetoi për dy muaj pasi realizoi transplantin e parë të zemrës së derrit, raporton Antonio Regalado

Read More
Cili është qyteti më i mirë në botë sipas “The Telegraph”

Cili është qyteti më i mirë në botë sipas “The Telegraph”

“The Telegraph” mendon se qyteti më i mirë në botë ndodhet në Spanjë. Gazeta britanike, në rubrikën e saj të udhëtimeve, ka zgjedhur Barcelonën për diellin, distancën nga aeroporti, hotelet me pesë yje, restorantet me

Read More
Edhe maja më e lartë në botë nuk është imune ndaj luftës në Ukrainë

Edhe maja më e lartë në botë nuk është imune ndaj luftës në Ukrainë

Sarki Sherpa ka një nga punët më të rrezikshme në botë, por ai përsëri është i gatshëm të rrezikojë. Sherpa është një nga udhërrëfyesit malorë me shumë përvojë të Nepalit, i njohur si "mjeku i

Read More
Finlanda, një ‘ndryshues loje’ i energjisë bërthamore

Finlanda, një ‘ndryshues loje’ i energjisë bërthamore

Nga jashtë, duket si çdo ndërtesë tjetër moderne nordike që ngrihet disa kate nga një zonë e pastruar pylli me pisha në këtë ishull të qetë, rural në brigjet e gjelbëruara jugperëndimore të këtij vendi.

Read More
Will Smith godet me shuplakë Vladimir Putinin

Will Smith godet me shuplakë Vladimir Putinin

 Gazeta Kumtari  Shuplaka famëkeqe e Will Smith ne Oscar është rikrijuar në formën e artit të rrugës në Los Anxhelos. Por në vend që komediani Chris Rock të marrë fundin e mprehtë të pëllëmbës së

Read More
10 fakte për Ditën e Tokës që mund t’ju habisin

10 fakte për Ditën e Tokës që mund t’ju habisin

1. E vërtetë apo e gabuar: Industria e modës në vitin 2018 prodhoi 4% të emetimeve të gazrave serrë në botë. E VËRTETË: Sektori i modës në vitin 2018 ishte përgjegjës për rreth 2.1 miliardë

Read More
Studimi i ri tregon se kërpudhat komunikojnë me njëra-tjetrën duke përdorur një fjalor prej 50 fjalësh

Studimi i ri tregon se kërpudhat komunikojnë me njëra-tjetrën duke përdorur një fjalor prej 50 fjalësh

 Gazeta Kumtari  Kur Lewis Carroll shkroi Alice's Adventures in Wonderland në 1865, ai eksploroi skenarë të paimagjinueshëm, si p.sh. duhanpirja e maceve dhe kërpudhat që flasin. Ndërsa asnjëra nuk bazohej në shkencë në atë kohë,

Read More