1. Home
  2. Aktualitet

Category: Aktualitet

Rritja e çmimeve për shportën e ushqimeve dhe karburantin vazhdon edhe në korrik, inflacioni arrin në 7.5% dhe thyen rekordin e 20 viteve

Rritja e çmimeve për shportën e ushqimeve dhe karburantin vazhdon edhe në korrik, inflacioni arrin në 7.5% dhe thyen rekordin e 20 viteve

Rritja e çmimeve nuk ka ndalur dhe në korrik, ndonëse ritmet janë ngadalësuar në krahasim me muajt e mëparshëm. Sipas INSTAT, inflacioni, që mat ndryshimin e çmimeve të konsumit në muajin Korrik 2022 është 7,5%,

Read More
Edhe Frida Krifca i ka çuar fondet e BE te inceneratorët

Edhe Frida Krifca i ka çuar fondet e BE te inceneratorët

Në aferën gjigande afro 430 milionë euroshe të incenetarorit të Tiranës, dokumentat që kanë dalë sot janë një vrimë në ujë. Por ato vlejnë për të treguar se si në bashkëpunim me çdo organizëm shtetëror,

Read More
Edward P. Joseph: “Open Balkan minon Procesin e Berlinit”

Edward P. Joseph: “Open Balkan minon Procesin e Berlinit”

Elona Elezi- DW Eksperti Edward P. Joseph në intervistë për DW shprehet, se nisma “Open Balkan” minon “Procesin e Berlinit” dhe i jep më shumë fuqi ekonomike dhe politike Serbisë. Ambiciet nacionaliste serbe janë shqetësuese,

Read More
Berisha konfirmon mbështetjen për protestën e qytetarëve: Rama po mbron Çuçin dhe Kumbaron

Berisha konfirmon mbështetjen për protestën e qytetarëve: Rama po mbron Çuçin dhe Kumbaron

Shoqëria Civile ka paralajmëruar sot zhvillimin e protestës së radhës me moton “Drejtësi për Jonadën”, duke konfirmuar se tubimet do të vazhdojnë pas rënies në vesh të shurdhët të kërkesës së tyre drejtuar kryeministri Edi

Read More
Inceneratori i Tiranës merr indirekt 310 mijë euro nga fondet e IPARD, ja skema

Inceneratori i Tiranës merr indirekt 310 mijë euro nga fondet e IPARD, ja skema

Dashamir Çela një blegtor me përvojë nga fshati Samaticë i Beratit falimentoi pak muaj më parë. Mbylli fermën e gjedhit me të cilën kishte kaluar gjysmën e jetës dhe u nis si emigrant drejt Gjermanisë,

Read More
Berisha: Vuçiç zgjedh xhelatin e shqiptarëve në krye të Parlamentit serb

Berisha: Vuçiç zgjedh xhelatin e shqiptarëve në krye të Parlamentit serb

“Xhelati i shqiptarëve të Kosovës, Bozhidar Deliq zgjidhet nënkryetar i parlamentit të Serbisë. Vuçiç sfidon ligjin ndërkombëtar dhe qytetërimin perëndimor!” Kryetari i PD-së, Sali Berisha, e ka konsideruar sit si një provokacion të rëndë ndaj

Read More
Marina e Durrësit është projekti më korruptiv sot në Europë, ku po projektohet të pastrohen miliardat e krimit të organizuar dhe korrupsionit qeveritar.

Marina e Durrësit është projekti më korruptiv sot në Europë, ku po projektohet të pastrohen miliardat e krimit të organizuar dhe korrupsionit qeveritar.

Nga Enri Ceno Marina e Durrësit është projekti më korruptiv sot në Europë, ku po projektohet të pastrohen miliardat e krimit të organizuar dhe korrupsionit qeveritar. Nuk eksziston asnjë kompani apo investitor arab, por vetëm

Read More
Gledis Nano bën përgjegjës çdo polic për krimin më Himarë, përveç vetes

Gledis Nano bën përgjegjës çdo polic për krimin më Himarë, përveç vetes

Tragjedia në Himarë tronditi opinionin publik dhe ndërsa solli reagime të forta shoqëruar edhe me protesta. Ndërkohë Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano duket se është shumë i shqetësuar nga protestat. Ai

Read More
Andrea Bregu: Migen, protestat bëhen edhe pa Sorosin

Andrea Bregu: Migen, protestat bëhen edhe pa Sorosin

Aktivisti Andrea Bregu ka reaguar ndaj drejtuesit të OJQ-së të financuar me projekte të Xhorxh Sorosit. Reagimi i Bregut vjen pasi Migen Qiraxhi doli kundër pjesëmarrjes në protestën për vdekjen e të miturës në Himarë

Read More
‘The Times’ artikull pas vrasjes së 7-vjeçares në Himarë: Shqiptarët kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit të vendit

‘The Times’ artikull pas vrasjes së 7-vjeçares në Himarë: Shqiptarët kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit të vendit

Pas tragjedisë së rëndë në Himarë ku një vogëlushe 7-vjeçare u përplas për vdekje nga skafi që drejtohej nga komisari Arjan Tase, lajmi është pasqyruar gjerësisht në mediat botërore. “The Times” shkruan sot se në

Read More