1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Si po e ri-formaton Evropën Giorgia Meloni

Si po e ri-formaton Evropën Giorgia Meloni

Nga Nicholas Farrell “The Spectator” Kryeministrja e parë grua e Italisë, Giorgia Meloni, po bëhet vazhdimisht udhëheqësja politike më e rëndësishme e Evropës. Madje disa thonë se është fati i saj të jetë AngelaMerkel e

Read More
VOA: Si po përfiton Kina nga sanksionet ndaj Rusisë?

VOA: Si po përfiton Kina nga sanksionet ndaj Rusisë?

Ndërsa Moska ka teprica nafte për të shitur që nuk po I ble mmë Bashkimi Evropiuan, Kina ka përfituar miliarda dollarë duke blerë naftë me çëmim më të lirë nga Rusiam dhe ka siguruar fitime

Read More
Izraeli sulmon me raketa aeroportin e Sirisë

Izraeli sulmon me raketa aeroportin e Sirisë

Izraeli ka kryer sulm ajror ndaj aeroportit të Alepos më 22 mars, duke shkaktuar dëme, tha Ministria e Mbrojtjes siriane. Autoritetet siriane nuk njoftuan për viktima. Ky është sulmi i dytë i këtij lloji ndaj

Read More
Ekuadori goditet nga një tërmet me magnitudë 6.8 ballë, njerëz të bllokuar nën rrënoja

Ekuadori goditet nga një tërmet me magnitudë 6.8 ballë, njerëz të bllokuar nën rrënoja

Një tërmet i fortë ka tronditur Ekuadorin jugor dhe Perunë veriore, duke vrarë të paktën 14 persona, duke bllokuar të tjerë nën rrënoja dhe duke mbushur rrugët me mbeturina dhe linja të rëna elektrike. Shërbimi

Read More
Putin viziton Ukrainën! Udhëton me helikopter drejt Mariupolit

Putin viziton Ukrainën! Udhëton me helikopter drejt Mariupolit

Media shtetërore e Rusisë ka raportuar se Presidenti Vladimir Putin zhvilloi një vizitë surprizë në qytetin e Mariupolit në Ukrainë. Ky qytet është i pushtuar nga forcat ruse. Një video ka qarkulluar në rrjet ku

Read More
Tetë persona të vrarë në një sallë të Dëshmitarëve të Jehovait në Gjermani

Tetë persona të vrarë në një sallë të Dëshmitarëve të Jehovait në Gjermani

Tetë persona janë vrarë dhe disa tjerë janë plagosur nga të shtënat me armë zjarri brenda një objekti të përdorur si kishë nga Dëshmitarët e Jehovait në qytetin verior gjerman të Hamburgut të enjten në

Read More
SHBA, një tren mallrash del nga shinat

SHBA, një tren mallrash del nga shinat

Të paktën tre persona janë plagosur kur një tren mallrash doli nga shinat pasi u përplas me rrëshqitje shkëmbinjsh në Sandstone, në shtetin amerikan të Virginias Perëndimore. Në një njoftim nga CSX, kompania të cilës

Read More
Von der Leyen: BE nuk do të lejojë Rusinë të kërcënojë sigurinë e saj

Von der Leyen: BE nuk do të lejojë Rusinë të kërcënojë sigurinë e saj

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, paralajmëroi se Europa nuk do të lelojë kurrë rusinë të kërcënojë sigurinë e kontinentin e vjetër. Duke iu drejtuar deputeteve të parlamentit të Kanadasë gjatë një vizite

Read More
Lëvizjet tektonike do shkaktojnë një tjetër tërmet 7.4 ballë, i kërcënuar edhe rajoni

Lëvizjet tektonike do shkaktojnë një tjetër tërmet 7.4 ballë, i kërcënuar edhe rajoni

Ndërsa tërmetet me qendër në Kahramanmaraş shkaktuan shkatërrime të mëdha në 11 provinca, Turqia u ndesh sërish ballë për ballë me realitetin e lëkundjeve të tokës, që këtë herë ishin fatale për jetën e mbi

Read More
Shtëpia e Bardhë/ 30 ditë kohë për të fshirë TikTok

Shtëpia e Bardhë/ 30 ditë kohë për të fshirë TikTok

Vetëm 30 ditë afat për agjencitë qeveritare amerikane nga Shtëpia e Bardhë që të heqin nga celularët aplikacionin kinez të TikTok. Reuters raporton se memorandumi i Shtëpisë së Bardhë u është dërguar të hënën agjencive

Read More