1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Edhe pse Kumbaro deklaroi se do t’i “rrëmbente” turistët, Greqia fiton 15 miliardë euro nga turizmi

Edhe pse Kumbaro deklaroi se do t’i “rrëmbente” turistët, Greqia fiton 15 miliardë euro nga turizmi

Greqia ka shënuar rekorde në turizëm gjatë këtij sezoni duke i patur 80% të njësive akomoduese me rezervime 100%. Mësohet se vendi do të përfitojë rreth 15 miliard euro deri në fund të sezonit turistik

Read More
Vrasja e katër myslimanëve në 9 muaj/ Autoritetet në SHBA po punojnë për të zbardhur ngjarjet dhe nëse janë të lidhura me njëra-tjetrën

Vrasja e katër myslimanëve në 9 muaj/ Autoritetet në SHBA po punojnë për të zbardhur ngjarjet dhe nëse janë të lidhura me njëra-tjetrën

Një tjetër mysliman në shtetin amerikan New Mexico u vra ndërsa autoritetet njoftuan të shtunën se po punojnë për të vërtetuar nëse vrasjet e 4 myslimanëve në nëntë muajt e fundit janë të lidhura. Shefi

Read More
Media greke: Shqiptarët transferuan kulturën e kultivimit të hashashit, kapet mall me vlerë 10 milionë euro

Media greke: Shqiptarët transferuan kulturën e kultivimit të hashashit, kapet mall me vlerë 10 milionë euro

Pjesëtarë të grupeve kriminale nga Shqipëria kanë transferuar kultivimin e kërpit indian në malet greke, siç duket edhe nga hetimet e deritanishme të Administratës së Drogës. Kufizimet e qarkullimit dhe mbyllja e kufijve për shkak

Read More
Lija e majmunit, SHBA-ja paralajmëron meshkujt homoseksualë e biseksualë: Bëni një pushim të përkohshëm nga seksi

Lija e majmunit, SHBA-ja paralajmëron meshkujt homoseksualë e biseksualë: Bëni një pushim të përkohshëm nga seksi

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në SHBA përditësoi të premten këshillat e saj për linë e majmunëve për t’u sugjeruar njerëzve më të rrezikuar, përkatësisht burrave që kryejnë marrëdhënie seksuale me burra,

Read More
Përdori civilët si mburojë/ Amnesty International i përgjigjet Kievit: Po, i qëndrojmë plotësisht kërkimit tonë

Përdori civilët si mburojë/ Amnesty International i përgjigjet Kievit: Po, i qëndrojmë plotësisht kërkimit tonë

Amnesty International tha të premten se i qëndron një raporti në të cilin akuzonte Kievin se po rrezikonte civilët duke vendosur asetet e tij ushtarake në shkolla dhe zona të banuara. Hetimi tërhoqi zemërimin e

Read More
Tajvani: Stërvitjet ushtarake të Kinës duket se po stimulojnë sulm

Tajvani: Stërvitjet ushtarake të Kinës duket se po stimulojnë sulm

Tajvani ka thënë se Kina është duke kryer stërvitje ushtarake të cilat duket se po stimulojnë një sulm në këtë ishull që vetëqeveriset. Këto veprime të Pekinit po shihen si përgjigje ndaj vizitës që ka

Read More
Rumani: Rihapet procesi kundër presidentit të parë në pluralizëm

Rumani: Rihapet procesi kundër presidentit të parë në pluralizëm

Prokuroria ushtarake e Rumanisë sërish ka ngritur aktakuzë kundër presidentit Iliescu. Ai akuzohet për mashtrim të opinionit me pasojë viktima të shumta në njerëz. Në dhjetor 1989, ndërsa shtetet e tjera satelitore të Kremlinit po

Read More
Gjendet i vdekur në një hotel zyrtari i lartë ushtarak në Tajvan

Gjendet i vdekur në një hotel zyrtari i lartë ushtarak në Tajvan

Nënkryetari i njësisë së kërkimit dhe zhvillimit në ministrinë e Mbrojtjes u gjet i vdekur të shtunën në mëngjes në një dhomë hoteli. Dyshohet se ai ka pësuar një atak në zemër, sipas Agjencisë Qendrore

Read More
Izraeli sulmon në Gaza, vret 10 persona, midis tyre një fëmijë 5 vjeç

Izraeli sulmon në Gaza, vret 10 persona, midis tyre një fëmijë 5 vjeç

Ushtria izraelite thotë se po sulmon objektiva në Rripin e Gazës në përgjigje të kërcënimeve nga një grup militant palestinez atje. Të paktën 10 palestinezë, duke përfshirë një fëmijë dhe një komandant palestinez të Xhihadit

Read More
Gabriel Escobar: Asosacioni nuk duhet të jetë shtet brenda shtetit

Gabriel Escobar: Asosacioni nuk duhet të jetë shtet brenda shtetit

I dërguari i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe nuk duhet të jetë në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës, dhe të

Read More