1. Home
  2. Sociale

Category: Sociale

Tifozët francezë hedhin arinj lodra në fushë për fëmijët në nevojë

Tifozët francezë hedhin arinj lodra në fushë për fëmijët në nevojë

Midis pjesës së parë dhe të dytë të ndeshjes midis Lille dhe Metz, qindra lodra pelushi u hodhën në fushë për një fushatë ndërgjegjësimi. Dhurimi i lodrave pellushi është pjesë e një nisme bamirësie të

Read More
Zjarret në banesa/ Zjarrfikësi: Gratë harrojnë fasulet në sobë se merren me ‘TikTok’

Zjarret në banesa/ Zjarrfikësi: Gratë harrojnë fasulet në sobë se merren me ‘TikTok’

Arben Cara, drejtori i trajnimit dhe logjistikës në DPMZSH, thotë se njerëzit janë bërë shumë të përqendruar te rrjetet sociale saqë harrojnë gjëra të rëndësishme, të cilat shkaktojnë edhe pasoja si djegia e shtëpisë. Ai

Read More
Mos u shqetësoni për zënkat, ato janë sekreti i një martese të qëndrueshme

Mos u shqetësoni për zënkat, ato janë sekreti i një martese të qëndrueshme

Nga Rosie Wilby Jeni i martuar dhe grindeni gjatë gjithë kohës? Mos u shqetësoni. Edhe çiftet më të mira zihen herë pas here. Ndërsa dashuria mund të sjellë ngazëllim, përvoja e të qenit në një

Read More
Propozimi për ciklin menstrual/ Erion Braçe reagon sërish

Propozimi për ciklin menstrual/ Erion Braçe reagon sërish

Deputeti socialist Erion Braçe ka reaguar sërish në lidhje me propozimin e bërë për pagesat nga ana e shtetit për gratë me cikël menstrual, duke theksuar se shteti ka mundësi për ta zgjidhur këtë problem.

Read More
Rreth 80% e shqiptarëve, pa arsim të lartë – Eurostat: Renditemi në fund të Europës me normën më të lartë për vitin 2022

Rreth 80% e shqiptarëve, pa arsim të lartë – Eurostat: Renditemi në fund të Europës me normën më të lartë për vitin 2022

Sipas shifrave të ‘Agjencisë Europiane të Statistikave’ Shqipëria renditet ndër vendet e fundit në Europë sa i përket normës së personave me arsim të lartë. Mesatarisht në vendin tonë rreth 20% e popullsisë mbi 25

Read More
Ja sa orë gjumi rekomandojnë ekspertët

Ja sa orë gjumi rekomandojnë ekspertët

Një grup ekspertësh kanë vlerësuar se sa orë në ditë ju nevojiten të flini gjumë në mënyrë që të zgjoheni të freskët për ditën në vazhdim. Sipas ekspertëve, sasia e gjumit të nevojshëm ndryshon në varësi

Read More
Pse të rinjtë shqiptarë jetojnë në 1 shtëpi me prindërit?

Pse të rinjtë shqiptarë jetojnë në 1 shtëpi me prindërit?

Shumica e të rinjve shqiptar jetojnë me prindërit edhe pasi kanë mbushur të 18-tat. Një raport i Eurostat nxjerr në pah se vendi ynë është në krye të vendeve të Ballkanit për numrin më të lartë

Read More
Një në katër persona mbi 60 vjeç në 2023-in, vendi i papërgatitur për moshat e vjetra

Një në katër persona mbi 60 vjeç në 2023-in, vendi i papërgatitur për moshat e vjetra

Popullsia e Shqipërisë përveç se po rrudhet me shpejtësi nga viti në vit, po pëson tranzicion, ku moshat e reja po reduktohen me shpejtësi, teksa po rritet armata e personave në moshe pensioni. Të dhënat

Read More
EUROSTAT publikon realitetin e trishtë/ 70% e të rinjve shqiptarë nuk kanë një dhomë të tyren, flenë në kuzhinë

EUROSTAT publikon realitetin e trishtë/ 70% e të rinjve shqiptarë nuk kanë një dhomë të tyren, flenë në kuzhinë

Sipas Eurostat, të rinjtë shqiptarë janë të dytët në Ballkanin Perëndimor që vuajnë nga fenomeni i jetesës në shtëpi të mbipopulluara. Statistikat tregojnë se gati 70% e të rinjve nga mosha 15 - 29 vjeç

Read More
Fëmijët, krahasimi me botën, sipas Unicef/ 1 në 4 fëmijë shqiptarë nuk hanë rregullisht fruta-perime

Fëmijët, krahasimi me botën, sipas Unicef/ 1 në 4 fëmijë shqiptarë nuk hanë rregullisht fruta-perime

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF), ka publikuar së fundmi raportin mbi gjendjen e fëmijëve nëpër botë duke u ndalur në idikatorë të ndryshëm. “Scan Intel” i ka analizuar të dhënat e këtij

Read More