Njeriu që u largua nga shoqëria 40 vjet më parë, për të jetuar në pyll, tregon se si është jeta

Një burrë ka dalë nga pylli për t’u treguar njerëzve se si është të jetosh jashtë.

Në një raport nga BBC, Ken Smith, i cili njihet edhe si Hermiti i Treig nga disa njerëz, ka kaluar pothuajse 40 vjet duke banuar në një kasolle prej druri të punuar me dorë në Malësitë Skoceze, pa ujë të rrjedhshëm ose energji elektrike të duhur. Është gjithashtu dy orë në këmbë nga rruga më e afërt.

Smith, i cili tani është 74 vjeç, u largua nga jeta tradicionale kur ishte 26 vjeç, pasi u sulmua gjatë një nate dhe pësoi një dëmtim traumatik të trurit që e vuri në koma për 23 ditë.

“Ata thanë se nuk do të shërohem kurrë. Ata thanë se nuk do të flisja më. Ata thanë se nuk do të ecja më, por e bëra. Ishte atëherë kur vendosa që nuk do të jetoja kurrë me kushtet e askujt, përveç kushteve të mia, “tha ai për gazetën.

Pas shërimit të tij, Smith udhëtoi në një pjesë të largët të Kanadasë që kufizohet me Alaskën të quajtur Yukon, ku kaloi muaj duke ecur nëpër shkretëtirë për rreth 22,000 milje përpara se të nisej për në shtëpi.

Fatkeqësisht, pas kthimit të tij, Smith zbuloi se të dy prindërit e tij kishin vdekur.

“U desh shumë kohë për të më goditur. Nuk ndjeva asgjë”, tha ai.

Smith më pas filloi të ecte përgjatë Britanisë për të përballuar trishtimin e tij,

“Kam qarë gjatë gjithë rrugës duke ecur. Mendova, ku është vendi më i izoluar në Britani?… Qindra e qindra milje hiç. Shikova përtej liqenit dhe pashë këtë pyll.”

Smith zgjodhi të ndërtojë shtëpinë e tij prej druri në vendndodhjen e largët të Loch Treig në mesin e viteve 1980, ku ai ka jetuar që atëherë. Ai përdorte dru zjarri për ngrohje dhe liqenin për ushqim dhe ujë.

Ai ka pasur pak ndërveprim me botën e jashtme gjatë asaj kohe, por BBC e vizitoi së fundmi për një dokumentar për jetën e tij.

Jo shumë kohë pasi personeli i filmit u largua, Smith pati një goditje në borë në shkurt 2019 dhe u desh të transportohej me avion në spitalin Fort William pasi kërkoi ndihmë me një gjurmues GPS që i ishte dhënë vetëm disa ditë më parë nga ekuipazhi. Ai kaloi shtatë javë duke u rikuperuar.

Mjekët e tij u përpoqën ta bindin atë të zhvendosej më afër qytetërimit, por ai vendosi të qëndronte në pyll, me rojet e parkut që ndalonin ndonjëherë për të parë se si po kalonte dhe për t’i siguruar ushqim.

Një vit pas shpëtimit të parë të Smith, ai duhej të transportohej përsëri me avion pasi një grumbull trungje u shemb mbi të.

Pavarësisht kësaj, Smith është optimist për të ardhmen e tij.

“Ne nuk u vendosëm në tokë përgjithmonë. Do të ndalem këtu derisa të vijnë ditët e mia të fundit, patjetër.”

kumtari.al

Read Previous

Tragjedia e filmit Alec Baldwin: Elektricisti padit Baldwin dhe ekuipazhin për neglizhencë

Read Next

E trishtë / Humbi jetën në aksidentin e 21 Dhjetorit, punonjësi i Forcave Operacionale punonte natën si taksist