Tragjedia e filmit Alec Baldwin: Elektricisti padit Baldwin dhe ekuipazhin për neglizhencë

Elektricisti kryesor në setin e filmit ku Alec Baldwin vrau aksidentalisht kineasten Halyna Hutchins muajin e kaluar, po padit aktorin dhe anëtarët e tjerë të ekuipazhit për incidentin.

Serge Svetnoy, një mik i Hutchins, pretendon për neglizhencë që rezultoi në “shqetësim të rëndë emocional”. Ai thotë se për pak plumbi do e prekte, raporton BBC.

Autoritetet janë ende duke hetuar incidentin e 21 tetorit në New Mexico.

Asnjë kallëzim penal nuk është ngritur kundër askujt.

Sipas një dokumenti gjyqësor, ndihmësdrejtori Dave Halls u ka thënë hetuesve se ai nuk ka kontrolluar të gjitha fishekët e armës përpara se t’ia dorëzonte Baldwin.

Z. Halls thuhet se thirri “armë e ftohtë” ndërsa ia dha aktorit, që do të thotë se besonte se ishte e sigurt.

Një regjisor filmi u plagos gjithashtu në të shtënat në xhirimet e filmit Western Rust.

Padia civile e z. Svetnoy u ngrit në Los Anxhelos. Ai përmend rreth dy duzina të pandehur.

Gjatë një konference për shtyp të mërkurën, Svetnoy, 63, tha se kishte parë armë të ulura pa mbikëqyrje në tokë disa ditë para të shtënave fatale, duke shtuar se ai kishte paralajmëruar njerëzit përgjegjës për to.

Padia e tij pretendon se në ditën e të shtënave ai “ndjeu një zhurmë të çuditshme dhe të tmerrshme të asaj që ndihej si ajër nën presion”, kur arma shpërtheu. Ai u godit nga “materialet e shkarkimit nga shpërthimi”.

Në konferencën për shtyp, Svetnoy tha se ishte gjunjëzuar në përpjekje për të ndihmuar zonjën Hutchins.

As Baldwin, 63 vjeç, as të pandehurit e tjerë të përmendur në padi nuk kanë komentuar deri më tani publikisht zhvillimet e fundit.

kumtari.al

Read Previous

SpaceX nis misionin Crew-3 për NASA-n, fluturimi i pestë njerëzor i kompanisë në hapësirë

Read Next

Njeriu që u largua nga shoqëria 40 vjet më parë, për të jetuar në pyll, tregon se si është jeta