Merkel i kërkon Putinit të ndërmjetësoj me Bjellorusinë për emigrantët

Kancelarja Angela Merkel i kërkoi presidentit rus Vladimir Putin, ditën e sotme, që të ndërmjetësoj me Bjellorusinë për situatën e emigrantëve në kufirin e atij vendi me Poloninë, raporton AP.

Zyra e kancelares tha se Merkel foli me Putinin në telefon dhe “nënvizoi faktin se instrumentalizimi i emigrantëve kundër Bashkimit Evropian nga regjimi bjellorus është çnjerëzor dhe plotësisht i papranueshëm, dhe i kërkoi presidentit rus të ushtrojë ndikimin e tij mbi regjimin në Minsk”.

Rusia është një aleat i ngushtë i qeverisë në Bjellorusi. Gjermania është një destinacion i favorizuar për emigrantët që mbërrijnë në Bashkimin Evropian.

Leximi i thirrjes së lëshuar nga Kremlini tha se Putin “propozoi të vendoset një diskutim për problemet që kanë lindur në kontaktet e drejtpërdrejta të përfaqësuesve të vendeve anëtare të BE-së me Minskun”. Ai tha gjithashtu se Putin dhe Merkel “ranë dakord të vazhdojnë bisedën për këtë çështje”.

kumtari.al

Read Previous

Putin dhe Lukashenko diskutojnë për bllokimin e emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Read Next

I dërguari i Bidenit: SHBA-të duan që talebanët ‘të kenë sukses’ kundër Shtetit Islamik