Putin dhe Lukashenko diskutojnë për bllokimin e emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Presidenti rus Vladimir Putin dhe aleati i tij, lideri bjellorus, Alexander Lukashenko, diskutuan të martën për bllokimin e emigrantëve në kufirin midis Polonisë dhe Bjellorusisë, tha Kremlini.

Në një deklaratë, Moska tha se dy liderët e vjetër “shkëmbyen mendime mbi situatën me refugjatët” në kufi, ku një valë emigrantësh është grumbulluar ditët e fundit.

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki, më vonë të martën akuzoi Putinin për orkestrimin e valës së paprecedentë të emigrantëve që përpiqeshin të hynin ilegalisht në Poloni nga Bjellorusia dhe kërcënuan të destabilizojnë Bashkimin Evropian.

“Ky sulm që po kryen Lukashenko e ka trurin e tij në Moskë, organizatori është Presidenti Putin”, tha Morawiecki në një seancë urgjente të parlamentit polak.

Kritikët perëndimorë kanë akuzuar prej muajsh regjimin e Lukashenkos për joshjen e emigrantëve nga Lindja e Mesme në Bjellorusi për t’i dërguar ata përtej kufirit, si hakmarrje për sanksionet evropiane.

Bjellorusia mohon pretendimin dhe akuzon Poloninë për shkelje të detyrimeve të saj humanitare duke refuzuar të lejojë emigrantët të hyjnë.

Minsk tha se Putin dhe Lukashenko diskutuan “veprimet e ashpra të palës polake ndaj njerëzve paqësorë”.

Në një deklaratë, zyra e shtypit e Lukashenkos tha se dyshja kishin “vënë në dukje një shqetësim të veçantë lidhur me vendosjen e trupave të rregullta polake në kufi”.

Ai tha se liderët – të dy në pushtet për më shumë se 20 vjet – diskutuan ngjarjet në kufi “në detaje”.

Më herët të martën, Kremlini tha se ishte “duke parë me shumë kujdes” qëndrimin e emigrantëve në kufirin lindor të BE-së.

“Është një problem i vërtetë që shqetëson Bjellorusinë dhe Poloninë. Natyrisht, ne jemi shumë të shqetësuar,” tha zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov.

Për javë të tëra, Polonia ka raportuar një numër në rritje të emigrantëve – kryesisht nga Lindja e Mesme – që tentojnë të kalojnë kufirin e saj nga Bjellorusia.

Kriza arriti kulmin të hënën kur qindra emigrantë marshuan drejt kufirit në përpjekje për të kaluar, ku u bllokuan nga rreshtat e rojeve kufitare polake pas telit me gjëmba.

Putin është mbështetësi kryesor i Lukashenkos, gjithnjë e më shumë i izoluar pas orkestrimit të një goditjeje brutale ndaj opozitës vitin e kaluar./AFP

kumtari.al

Read Previous

Zaev bën lojë me dorëheqjen, fshihet pas Këshillit të Përgjithshëm të LSDM

Read Next

Merkel i kërkon Putinit të ndërmjetësoj me Bjellorusinë për emigrantët