Bosëve të Amerikës u rritet me 40% pasuria gjatë vitit të shkuar

Ka qenë një vit i tmerrshëm për shumë njerëz, por kohët e mira vazhdojnë të vijnë për më të pasurit e Amerikës. Për listën e  Forbes 400 të amerikanëve më të pasur, pasuria kolektive e anëtarëve u rrit me 40% gjatë vitit të kaluar në 4.5 trilionë dollarë, nga 3.2 trilionë dollarë. Pothuajse të gjithë janë më të pasur se një vit më parë.

Personi më i pasur në Amerikë, për të katërtin vit radhazi, është Jeff Bezos. Kjo shënon herën e parë që dikush në The Forbes 400 ka vlerë 200 miliardë dollarë ose më shumë. Në vendin e dytë është Elon Musk, me vlerë 190.5 miliardë dollarë.

Mark Zuckerberg zuri vendin e tretë, falë një rritjeje prej 63% të aksioneve të Facebook që nga lista e vitit të kaluar. Bill Gates renditet në vendin e katërt, hera e parë që ai nuk ka qenë në një nga dy vendet e para në tre dekada. Gates dhe Melinda French Gates njoftuan në maj se u divorcuan pas 27 vitesh; menjëherë pasi ai i transferoi asaj aksione me vlerë rreth 5.7 miliardë dollarë në kompani si Deere & Co dhe Canadian Railway. Melinda French Gates shfaqet në Forbes 400 për herë të parë këtë vit në Nr. 158 me një vlerë prej 6.3 miliardë dollarë.

Gjithsej ishin 44 të sapoardhur në renditje, më i pasuri prej të cilëve është sipërmarrësi 29-vjeçar i kriptomonedhës Sam Bankman-Fried, me vlerë 22.5 miliardë dollarë. Ai është anëtari më i ri i listës dhe i sapoardhuri më i pasur në historinë e The Forbes 400. Dy konkurrentë-Brian Armstrong dhe Fred Ehrsam, bashkëthemeluesit e shkëmbimit të kriptomonedhës Coinbase Global-gjithashtu i bashkohen listës 400 për herë të parë, pas publikut. Një tjetër i sapoardhur është RJ Scaringe, themeluesi i Rivian, i cili po punon privatisht për të prodhuar kamionë dhe SUV -të elektrike dhe numëron Amazon dhe Ford si investitorë.

Pesëdhjetë e një miliarderë ranë nga renditja, përfshirë Donald Trump dhe Oprah Winfrey-të dy u kapën nga miliarderët e tjerë.

Numri i grave në Forbes 400 është i pandryshuar nga një vit më parë në 56. Gruaja më e pasur në Amerikë, për të shtatin vit radhazi, është trashëgimtarja e Walmart, Alice Walton, me vlerë rreth 67.9 miliardë dollarë.

Anëtari më i vjetër është Ted Lerner, i cili do të mbushë 96 vjeç në mes të tetorit. Dy 95-vjeçarë të tjerë aktualë në radhët, Alice Schwartz dhe David Gottesman, do të mbushin 96 vjet vitin e ardhshëm. Përveç të sapoardhurit 29-vjeçar Sam Bankman-Fried, 14 anëtarë të tjerë të listës janë nën 40 vjeç.

Read Previous

Putin u propozon rusëve “Ditën e Babai”

Read Next

Në Shqipëri, “dorëheqja” si akt poshtërimi, jo si akt dinjiteti