Xhirimi i setit të filmit Rust: Nuk përjashtohen akuzat penale

Akuzat penale nuk janë përjashtuar në të shtënat aksidentale fatale nga Alec Baldwin në setin e filmit Rust, ka thënë në një intervistë avokati lokal i qarkut që trajton çështjen.

Duke folur me New York Times të martën, prokurorja e qarkut Santa Fe, Mary Carmack-Altwies, tha gjithashtu se ishte e gabuar t’i referohej armës së zjarrit të përdorur në incident si një “armë mbështetëse”, siç kanë raportuar mediat.

“Ishte një armë e ligjshme,” i tha Carmack-Altwies gazetës. “Ishte një armë antike, e përshtatshme për epokën.”

Prokurori tha se një “sasi e madhe plumbash” ishte gjetur në set dhe një hetim ishte i nevojshëm për natyrën e atij municioni.

Në temën e akuzave të mundshme, ajo tha për Times: “Gjithçka në këtë pikë, përfshirë akuzat penale, është në tryezë.”

Policia po heton të shtënat në filmin western në New Mexico që vrau kineasten Halyna Hutchins dhe plagosi regjisorin Joel Souza, i cili qëndronte pas saj.

Arma e përdorur nga Baldwin ishte një nga tre armët që një specialist i armëve të zjarrit kishte vendosur në një karrocë jashtë ndërtesës ku po provohej një skenë, sipas të dhënave të gjykatës. Asistenti i drejtorit Dave Halls rrëmbeu një armë nga një karrocë dhe ia dha Baldwin-it, duke treguar se arma ishte e sigurt duke bërtitur “armë e ftohtë”, thonë dokumentet e gjykatës. Por ajo ishte e mbushur, sipas të dhënave.

Baldwin e ka përshkruar vrasjen si një “aksident tragjik”.

Dokumentet e gjykatës të publikuara të martën treguan se autoritetet deri më tani kanë sekuestruar tre revolerë të zinj, kuti municionesh, një pako me municion, disa gëzhoja , dy rripa lëkure armësh me këllëf, rroba dhe shtupa të asaj që besohet se ishin gjak.

Produksioni është përfshirë nga mosmarrëveshjet që nga fillimi, në fillim të tetorit, dhe përfshinte shtatë anëtarë që dilnin në sheshi vetëm disa orë para xhirimit.

Los Angeles Times, duke cituar dy anëtarë të paidentifikuar të, raportoi se pesë ditë para të shtënave, u qëlluan aksidentalisht dy fishekë pasi u tha se arma nuk kishte municion.

I alarmuar nga shkrepjet e gabuara, një anëtar i ekipit i tha një menaxheri të prodhimit të njësisë në një mesazh me tekst, “Tani kemi pasur 3 shkarkime aksidentale. Kjo është super e pasigurt,” sipas një kopje të mesazhit të shqyrtuar nga gazeta.

Rust Movie Productions, kompania e prodhimit, thotë se po bashkëpunon me autoritetet e Santa Fe në hetimin e tyre.

“Megjithëse nuk jemi vënë në dijeni për ndonjë ankesë zyrtare në lidhje me sigurinë e armëve ose të mbështetësve në xhirime, ne do të kryejmë një rishikim të brendshëm të procedurave tona derisa prodhimi të mbyllet,” tha Rust Movie Productions në një deklaratë për Los Angeles Times.

Ndërsa vazhdojnë pyetjet në lidhje me protokollet e sigurisë, profesionistët e Hollivudit thonë se janë të hutuar nga rrethanat dhe kanë kërkuar masa më të mira të sigurisë së armëve./The Guardian

kumtari.al

Read Previous

Çfarë janë “Letrat e Facebook-ut”?

Read Next

Shteti Islamik në Afganistan mund të ketë kapacitetin për të goditur SHBA-në vitin e ardhshëm