Virxhinia heq piedestalin e statujës së Robert E. Lee në Richmond, toka u takon qytetarëve

Zyra e guvernatorit të Virxhinias njoftoi të dielën se do të heqë piedestalin e statujës së ish-gjeneralit Robert E. Lee, në Richmond dhe do t’i dorëzojë qytetit pronën kua ajo qëndronte, e cila është në pronësi të shtetit.

Heqja e piedestalit do të fillojë të hënën, tha zyra e guvernatorit Ralph Northam. Heqja do të përfundojë në fund të dhjetorit. “Kjo tokë është në mes të Richmond, dhe banorët do të përcaktojë të ardhmen e kësaj hapësire,” tha Northam, i cili largohet nga zyra muajin e ardhshëm, në një deklaratë të lëshuar nga zyra e tij, raportona Usa today.

“Commonwealth do të heqë piedestalin dhe ne parashikojmë një heqje të sigurt dhe një përfundim të suksesshëm të këtij projekti.”

Statuja, e cila kishte qëndruar në Monument Avenue për 130 vjet, u vendos të hiqet në fillim të këtij viti, pasi Gjykata e Lartë e Virxhinias vendosi se shteti, i cili zotëron pronën, nuk ishte i detyruar nga një akt shekullor i tokës midis një grupi qytetarësh të kontesë Henrico që pagoi për të bërë skulpturën e bronzit dhe komonwealth.

©Kumtari.al

 

Read Previous

Ukraina do të jetë çështja kryesore në bisedën telefonike Bide – Putin

Read Next

Parashikimi i motit për javën / Priten reshje të dendura shiu dhe dëbore