Tërmeti i fortë në Kinë, qindra viktima dhe të plagosur

Një tërmet i fortë ka tronditur Kinën pasditen e së hënës, duke shkaktuar deri më tani të paktën 118 viktima dhe më shumë se 250 të plagosur në Gansu, provincë rurale e ndodhur në veri- perëndim.

Tërmeti i fortë "shkund" Kinën, qindra viktima dhe
Tërmeti ka qenë e fortësisë 6.2 ballë të shkallës Rihter dhe lëkundjet janë ndjerë në disa zona. Sipas autoriteteve vendase, vetëm në zonën e Qinghai kanë mbëtur viktima si pasojë e tërmetit 13 persona dhe 182 të tjerë janë plagosur.

Tërmeti i fortë "shkund" Kinën, qindra viktima dhe
Ekipet e kërkim-shpëtimit janë në terren dhe po përballen me mot të ftohtë, me temperatura nën -13 gradë Celsius, për të kërkuar të mbijetuarit.

Read Previous

Parashikimi i motit për javën

Read Next

Sportisti amerikan shfaqet në stadium me simbolin kombëtar shqiptar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *