Rusia do të pezullojë misionin diplomatik të NATO -s

Rusia po pezullon misionin e saj diplomatik në NATO, sipas Ministrit të Jashtëm Sergei Lavrov.
 
Përveç kësaj, personelit në zyrën e NATO -s në Moskë do t’i hiqet akreditimi deri në nëntor.
 
Kjo vjen pasi NATO dëboi tetë diplomatë nga misioni rus në fillim të këtij muaji, duke thënë se ata punonin si oficerë të inteligjencës.
 
Marrëdhëniet midis NATO -s dhe Rusisë janë tensionuar që kur Moska aneksoi gadishullin ukrainas të Krimesë në vitin 2014.
 
Lavrov konfirmoi për mediat ruse se masa ishte “në përgjigje të veprimeve të NATO -s”, duke akuzuar aleancën ushtarake se nuk ishte “e interesuar në dialog të barabartë”.
 
“Nëse anëtarët e NATO -s kanë ndonjë çështje urgjente, ata mund të kontaktojnë ambasadorin tonë në Belgjikë për këto pyetje,” citoi Lavrov media ruse.
 
Pas njoftimit, NATO tha se nuk kishte marrë ende konfirmim zyrtar të masës, por kishte marrë parasysh komentet e Lavrov.
Masa e Rusisë u përshkrua nga Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas si shqetësues.
 
“Është më shumë për të ardhur keq, ky vendim i marrë në Moskë do të dëmtojë seriozisht marrëdhënien,” tha ai.
 
Kur NATO dëboi tetë diplomatë rusë këtë muaj, ai përgjysmoi madhësinë e misionit të Moskës që punonte në selinë e saj në Bruksel.
 
Në atë kohë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se organizata kishte parë “një rritje të aktivitetit malinj rus, dhe për këtë arsye ne duhet të jemi vigjilentë”, citon BBC
 
Një zyrtar i NATO -s tha se diplomatët ishin “oficerë të padeklaruar të inteligjencës ruse”.
 
Në vitin 2018, NATO dëboi diplomatët rusë në përgjigje të një sulmi të agjentit nervor në qytetin e Salisbury në Mbretërinë e Bashkuar. Ai gjithashtu zvogëloi madhësinë e misionit të Rusisë nga 30 në 20.

Read Previous

Merkeli tek Erdogani – vetëm një mik i vërtetë është i sinqertë

Read Next

Kina mohon testimin e raketës hipersonike