Qeveria rrit çmimin e energjisë. Rama: Në verë rihapim diskutimet

10 ditë pas zgjedhjeve lokale të 14 majit, kreu i qeverisë Edi Rama, paralajmëroi rritjen e çmimit të energjisë elektrike. Pasi e përdori për fushatë zgjedhore krizën e energjetike duke propaganduar se qeveria ka mbuluar rritjen e çmimit të energjisë, Edi Rama deklaroi këtë të enjte nga foltorja e Kuvendit se në verë do të rihapet diskutimi për fashën e energjisë elektrike

Me këtë deklaratë kryeministri paralajmëron rikthimin e fashës që u pa u zbatuar 7 muaj më parë, pas kundërshtive të ashpra, nga opozita shoqëria civile dhe ekspertë të energjisë.

Në nëntor të vitit të kaluar, Edi Rama tentoi ta rriste çmimin mbi 800 kilovatë në rreth 50 lekë për kilovat/orë për konsumatorët familjarë.

Ndërkohë 1 muaj më vonë, Enti Rregullator i Energjisë e hoqi përfundimisht fashën 800 kilovat/orë. Por teksa zgjedhjet lokale përfunduan duket se qeveria do ti hap rrugë shumë shpejt rritjes së çmimit të energjisë që do tu rëndojë xhepave të shqiptarëve

Read Previous

Trafikonin lëndë narkotike në Tiranë, Durrës e Fushë Krujë, 8 të arrestuar, 5 në kërkim

Read Next

Asfiksohen punonjëset e një fabrike në Tiranë