Monarkisë më të vjetër në botë po i mbarojnë anëtarët mbretërorë

(FILES) This file photo taken on October 22, 2019 shows Japan’s Princess Mako (R) attending the enthronement ceremony where Emperor Naruhito officially proclaimed his ascension to the Chrysanthemum Throne at the Imperial Palace in Tokyo. – Japan’s Princess Mako is expected to marry her university sweetheart Kei Komuro on October 26, 2021, but she will forego traditional rites and will not take a usual payment given to royal women marrying commoners. (Photo by Kazuhiro NOGI / POOL / AFP)

Japonia do të ruajë traditën në familjen perandorake edhe nëse kjo do të thotë fundi i monarkisë.
 
Pas një shtyrje prej katër vitesh, princesha Mako, mbesa e perandorit 61-vjeçar Naruhito, po martohet me të dashurin e saj prej shumë vitesh, Kei Komuro. Dhe për shkak se ligji perandorak i Japonisë i heq grave statusin e tyre mbretëror pas martesës, princesha do të largohet nga familja, duke lënë pas vetëm 12 gra dhe pesë burra.
 
Përveç kësaj, pas polemikave rreth fejesës së tyre, Mako hodhi poshtë një pajë prej 152.5 milionë ¥ (1.3 milionë dollarë) që tradicionalisht u jepej grave të familjes mbretërore që janë martuar, duke e bërë atë të parën që e bën këtë që nga Lufta e Dytë Botërore.
 
“Është një largim i ashpër nga ajo që pritet nga gratë e familjes perandorake,” tha Shihoko Goto, Zëvendës Drejtor për Gjeoekonominë në Wilson Center, një institut me bazë në Uashington dhe një specialist i çështjeve aziatike. “Ajo është e përgatitur të bëjë sakrifica financiare dhe të privojë veten nga rehatia, siguria dhe privilegjet e jetës së saj për të ndjekur rrugën e saj.”
 
Pas Luftës së Dytë Botërore, kanë qenë 67 anëtarë të familjes mbretërore të Japonisë . Pas largimit të Princeshës Mako, do të jenë vetëm 17, dhe vetëm tre trashëgimtarë të fronit mes tyre: xhaxhai 85-vjeçar i perandorit, Princi Hitachi; vëllai i tij, Princi i Kurorës Akishino, 55 vjeç; dhe nipi i tij dhe vëllai i Princeshës Mako, Hisahito, 15 vjeç. Japonia është në mesin e një grushti monarkish moderne – duke përfshirë Arabinë Saudite, Omanin dhe Marokun – që kufizon trashëgiminë tek burrat.
 
Dasma e Princeshës Mako ka vënë në pah thirrjet e mëparshme për t’i lejuar gratë të jenë pjesë e linjës së trashëgimisë, si një mënyrë për të mbështetur monarkinë më të vjetër, të vazhdueshme dhe trashëgimore në botë dhe për ta sjellë atë në përputhje me idetë më moderne për barazinë gjinore.
 
Është një ide jashtëzakonisht popullore, sipas një sondazhi të Kyodo News të kryer në mars dhe prill. Nga të anketuarit, 85% thanë se ishin në favor të një perandoreshe, dhe pothuajse po aq – 79% – thanë se do të mbështesnin që perandoresha t’ua kalonte fronin fëmijëve të saj.
 
Ironikisht, familja perandorake nuk mund të bëjë asgjë për këtë. Roli i monarkisë, duke përfshirë linjën e saj të trashëgimisë, rregullohet nga ligji japonez. Në dy dekadat e fundit, disa zyrtarë të lartë politikë e kanë konsideruar ndryshimin e rregullave si të padobishëm.
 
Në vitin 2006, legjislacioni i propozuar për të lejuar që trashëgimtaret femra të ishin në linjë për fronin u hoq pas lindjes së Princit Hisahito, fëmija i parë mashkull në pothuajse katër dekada. Në vitin 2012, kryeministri i atëhershëm Yoshihiko Noda mendoi të lejonte princeshat të krijonin degët e tyre mbretërore dhe të ruanin statusin e tyre kur martoheshin, një përpjekje që ngeci kur ai u zëvendësua nga Shinzo Abe.
Princi Akishino, Princesha Kiko dhe Princesha Mako përshëndesin me dorë dashamirësit gjatë përshëndetjes vjetore të Vitit të Ri të familjes perandorake në Pallatin Imperial në janar 2018. | AFP-JIJI
 
Kohët e fundit, ish-kryeministri Yoshihide Suga inicioi një panel ekspertësh për të shqyrtuar këtë çështje, një hetim që u mbyll kur ai nuk arriti të kandidojë për zgjedhjet e lidershipit të partisë në pushtet. Pasardhësi i tij, kryeministri Fumio Kishida, kundërshton kalimin e fronit te një perandoreshë.
 
Ndërsa numri i anëtarëve mbretërorë ka rënë, kjo u kushtoi taksapaguesve japonezë 25 miliardë ¥ (219 milionë dollarë) këtë vit në ushqim, arsim, shpenzime personale dhe paga të 1,080 personelit, duke përfshirë shoferë, kopshtarë dhe arkivues të të dhënave perandorake. Ata gjithashtu dërgojnë fonde për lehtësimin e fatkeqësive. Familja Mbretërore Britanike, në krahasim, shkaktoi rreth 50 milion £ (69 milion dollarë) shpenzime në 2019-2020, plus një shtesë prej 30 milion £ për rinovimin e Pallatit Buckingham.
 
Të martën, Princesha Mako dhe Komuro dorëzuan një dosje martese në pushtetin vendor, e cila do të pasohej nga një konferencë shtypi. Dasmat mbretërore japoneze rrallë tërheqin vëmendjen jashtë shtetit dhe ngjarja e thjeshtë e Princeshës Mako është një mundësi e humbur për të projektuar fuqi të butë, tha Goto.
 
“Kjo dasmë nuk do të ketë ndikim në shpenzimet e konsumatorëve si martesat e Kate Middleton dhe Meghan Markle në Britani,” tha ajo.
 
Por mund të nxisë ekonominë në mënyra të tjera. Martesat mbretërore në Japoni kanë qenë të lidhura me një rritje të martesave dhe lindjeve, një synim i kërkuar prej kohësh në një vend me një popullsi të plakur. Pas martesës së Princit të Kurorës Akishino në vitin 1990, numri i martesave u rrit 3.7% nga pesë vjet më parë, krahasuar me një rënie prej 0.4% një vit më parë, sipas një analize nga Bloomberg Economics. Ajo arriti kulmin në 9.8% në 1993 kur u mbajt dasma e perandorit aktual.
 
Numri i lindjeve ndjek një trend të ngjashëm.
 
“Ne nuk presim që martesa e Princeshës Mako të ketë një ndikim të madh në ekonominë makro,” thotë Yuki Masujima, një ekonomist i lartë në Bloomberg Economics. “Por ajo mund të ketë ndikime pozitive në ndjenjën e konsumatorit dhe normën e martesës, pas një rënie të mprehtë për shkak të krizës së COVID.”
 
Pas dasmës, të sapomartuarit planifikojnë të jetojnë në SHBA, pa mbështetje financiare nga familja perandorake apo qeveria japoneze. Komuro thuhet se ka siguruar një punë në një firmë ligjore në Manhattan, ndërsa Princesha Mako – e cila ka një diplomë master në studimet e muzeut të artit – nuk i ka njoftuar planet e saj.
 
Në fillim të këtij muaji, Agjencia Imperial House tha se princesha ishte diagnostikuar me çrregullim stresi post-traumatik si rezultat i abuzimimeve në internet rreth çiftit dhe familjeve të tyre.
 
“Ajo ka përjetuar një frikë të vazhdueshme se jeta e saj do të shkatërrohet, gjë që e bën atë pesimiste dhe e bën të vështirë për të të ndjehet e lumtur”, thuhet në deklaratë./Japan Times
©kumtari.al

Read Previous

Ironike / Ikin dritat në Kuvend në momentin që po diskutohej për energjinë elektrike

Read Next

Gjykata holandeze : Thesari i arit i gjetur në Krime duhet t’i kthehet Ukrainës