Miliona udhëtarë vlerësuan linjat ajrore “më të mira në botë”. Ja cilat zgjodhën

Pandemia e koronavirusit shkaktoi turbulenca te udhëtimi ajror nëpër botë, nga avionët gjysmë bosh dhe fluturimet e anuluara deri te testet e shpejta Covid-19 dhe kërkesat për maska. Por të paktën një gjë nuk ka ndryshuar: Qatar Airways është përsëri “linja ajrore më e mirë në botë”, njoftoi të martën firma kërkimore e transportit ajror Skytrax, raporton CNBC. Qatar Airways kryesoi gjithashtu renditjen globale të linjave ajrore të Skytrax në 2019 – firma anashkaloi renditjen e saj vjetore në 2020 – duke e bërë linjën ajrore me bazë në Doha një kampione të përsëritur dhe një fituese gjashtë herë gjatë dekadës së kaluar.

Renditja e këtij viti bazohet në më shumë se 13 milionë përgjigje të anketimit të klientëve, duke gjykuar 356 linja ajrore në fusha si proceset e rezervimit dhe check-in në internet, mirësjellja e stafit të linjës ajrore, komoditeti i sediljeve dhe cilësia e vakteve dhe argëtimit gjatë fluturimit. Anketa u zhvillua nga shtatori 2019 deri në korrik 2021, sipas Skytrax. Delta Air Lines fitoi titullin e linjës ajrore më të mirë të Amerikës së Veriut, ndërsa Japan Airlines u rendit si klasi më i mirë ekonomik në botë. Sondazhi gjithashtu njohu AirAsia të Malajzisë si linjën ajrore më të mirë në botë me kosto të ulët. Këtu është një përmbledhje e renditjes së linjës ajrore të Skytrax për vitin 2021, si globalisht ashtu edhe në Amerikën e Veriut:

Këtu janë 10 linjat ajrore më të mira të Skytrax të vitit 2021, sipas vlerësimit të përgjithshëm:

1.Qatar Airways

2.Singapore Airlines

3.ANA All Nippon Airways

4.Emiratet

5.Japan Airlines

6.Cathay Pacific Airways

7.EVA Air

8.Qantas Airways

9.Hainan Airlines

10. Air France

Qatar Airways fitoi nota veçanërisht të larta nga udhëtarët e biznesit, duke kaluar në krye të të gjitha linjave të tjera ajrore në kategoritë e lidhura me klasën e biznesit si sedilja më e mirë, sallonet më të mira të linjës ajrore dhe furnizimi më i mirë në bord. Udhëtarët e vlerësuan linjën ajrore të tretën për argëtimin gjatë fluturimit, pas Emirates dhe Singapore Airlines, dhe të katërtin për pastërtinë e kabinës së linjës ajrore.

©Kumtari.al

Read Previous

Hidhet shorti i play-off, Italia “peshkon” Maqedoninë e Veriut

Read Next

Partizani mund mes polemikash Teutën