Merkel bën vizitën e fundit si kancelare në Shtëpinë e Bardhë, çfarë do diskutojë me Biden

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë Presidentin Biden këtë të enjten në Shtëpinë e Bardhë për diskutime mbi një mori çështjesh të jashtëzakonshme ekonomike dhe të politikës së jashtme, me pak gjasa që ndonjë prej tyre të zgjidhet.

Në vend të kësaj, ajo që karakterizohet si një udhëtim “pune” do të jetë një mundësi për të riafirmuar lidhjet e ngushta dypalëshe dhe për të nënvizuar atë që një zyrtar i lartë gjerman e quajti “vazhdimësia dhe rëndësia e marrëdhënies” ndërsa Merkel përgatitet të tërhiqet pas zgjedhjeve të Shtatorit pas 16 vjetësh si kancelare.

Biden ka bërë rregullimin e marrëdhënieve me Gjermaninë, dhe me Merkel në veçanti, një përparësi të lartë pas katër vjetësh në të cilën Presidenti Donald Trump e bëri atë shënjestër të shumë ankesave të tij në lidhje me Evropën. Megjithëse ata u takuan gjatë samitit të Grupit 7 të NATO-s muajin e kaluar, ajo është kreu i parë evropian i qeverisë që udhëtoi në Uashington që kur Biden mori detyrën.

Të dy do të mbajnë një konferencë të përbashkët shtypi pas një takimi të zgjeruar dypalësh dhe Biden do të organizojë një darkë për Merkel për t’i dhënë fund udhëtimit të saj të shkurtër, një nga të paktët që ajo ka bërë gjatë pandemisë.

Afganistani dhe Irani do të jenë në axhendë, me Merkel që kërkon përgjigje të Sh.B.A-së për një plan sigurie që lejon aeroportin ndërkombëtar të Kabulit të mbetet i hapur.

Bisedimet mbi rikthimin e Shteteve të Bashkuara në marrëveshjen bërthamore të Iranit janë në një qetësi – dhe mbetet e paqartë nëse një marrëveshje mund të arrihet – me asnjë seancë të re negociuese të planifikuar, pas zgjedhjeve presidenciale në Iran.

Gjermania, Britania dhe Franca, të gjitha nënshkruese të paktit, kanë vepruar si ndërmjetës për negociatat indirekte midis Teheranit dhe Uashingtonit.

Merkel dhe liderët e tjerë evropianë janë nën presion në shtëpi për të kërkuar reciprocitetin e SHBA mbi vendimin e Bashkimit Evropian muajin e kaluar për të lejuar amerikanët të udhëtojnë në 27 vendet e tij anëtare. Shumica e evropianëve janë ende të bllokuar nga udhëtimet në SHBA.

Sidoqoftë, Biden pritet të shtyjë grupet e punës së pandemiksë që nuk kanë marrë ende një vendim mbi këtë temë.

Gazsjellësi Nord Stream 2 mbetet një çështje kryesore midis Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë, megjithëse asnjëra palë nuk po kërkon konflikt gjatë vizitës. Gazsjellësi, më shumë se 90 përqind i kompletuar, do të sjellë gaz natyror rus për klientët gjermanë. Shtetet e Bashkuara e kanë kundërshtuar prej kohësh projektin, duke argumentuar se do t’i jepte Moskës levave mbi Gjermaninë në një krizë dhe do të dobësojë Ukrainën, e cila fiton rreth 1 miliard dollarë në vit nga një tubacion i veçantë që Rusia mund të ndalojë së përdoruri. Merkel këmbëngul se Nord Stream është thjesht një transaksion ekonomik.

“Është një marrëveshje e keqe”, tha një zyrtar amerikan, duke përshkruar tubacionin si një “projekt gjeopolitik rus që ne besojmë se kërcënon sigurinë globale dhe minon sigurinë e Ukrainës. . . Presidenti do të ngrejë shqetësimet e tij rreth Rusisë duke përdorur energjinë si një armë. ” Zyrtari ishte një nga disa zyrtarë amerikanë dhe gjermanë që folën në kushte anonimiteti për të diskutuar bisedime me dyer të mbyllura gjatë vizitës.

Disa zyrtarë gjermanë kanë sugjeruar që tubacioni mund të mos bëhet menjëherë funksional pasi të ketë përfunduar, pasi që kapaciteti i tij shtesë nuk është ende i nevojshëm, tha Dan Hamilton, drejtori i programit të Evropës Globale të Qendrës Wilson.

Një zyrtar i lartë gjerman ra dakord që një numër propozimesh zbutëse mbeten nën diskutim, por si zyrtarët amerikanë ashtu edhe ata gjermanë thanë se nuk pritet asnjë njoftim gjatë vizitës së Merkel.

Biden gjithashtu mund të kërkojë ta tërheqë Gjermaninë në një linjë më të afërt me qëndrimin e tij ndaj Kinës. Merkel, ndërsa mbështeste E.U. sanksionet në fillim të këtij viti mbi trajtimin e Kinës ndaj myslimanëve në Xinjiang, ka ngurruar të inkurajojë një konfrontim më të gjerë me Pekinin, duke theksuar interesat e eksportit të Gjermanisë.

Një shkëmbim i plotë i sanksioneve midis BE-së dhe Kina në mars çoi në mënjanimin e një BE-je marrëveshje investimi me Kinën që Merkel i kishte dhënë përparësi. “Marrëveshja Gjithëpërfshirëse për Investime” është vonuar për një kohë të pacaktuar.

Përgjigjet agresive kineze kanë ndihmuar zyrtarët amerikanë të bëjnë rastin që Kina të fajësohet për çdo burim të marrëdhënieve. Por pikëpamjet evropiane dhe amerikane mbeten të dallueshme.

“Detyra është më e lehtë për Biden në çështjet e vlerave të qarta ku E.U. ndan shumë shqetësime të SHBA ”, tha Michael Hirson i Grupit Eurasia, një ish-përfaqësues i Departamentit të Thesarit në Pekin. “Aty ku nxitohet është koordinimi i politikave të tregtisë dhe teknologjisë.”

Në një BE-ShBA samitin muajin e kaluar, aleatët ranë dakord për një këshill të ri të tregtisë dhe teknologjisë, i projektuar për të ndihmuar në formësimin e standardeve globale për inovacionet dixhitale dhe për të luftuar “praktikat jo-tregtare të Kinës”
Kreu gjerman gjithashtu ka të ngjarë të përsërisë kundërshtimin e saj ndaj tarifave amerikane për çelikun dhe aluminin. Zyrtarët evropianë kishin shpresuar që Biden deri më tani do të kishte eleminuar këto gjurmë të politikës tregtare të Amerikës “Së pari Amerika”.

Presidenti ka sinjalizuar një gatishmëri për ta bërë këtë përfundimisht, por të dy palët ranë dakord në qershor vetëm për të shtyrë veprimin deri në dhjetor.

Zyrtarët amerikanë gjithashtu presin një diskutim mbi mbështetjen e Biden për një propozim të Organizatës Botërore të Tregtisë për të hequr dorë nga mbrojtja e pronës intelektuale në vaksinat e koronavirusit. Merkel, dhe pjesa tjetër e Evropës, është kundër, duke argumentuar se vendet më në nevojë për doza vaksinash do të ishin më të mira dhe më shpejt të shërbyera nga shpërndarja më efikase nga vendet ku ato janë prodhuar tashmë.

Një burim tjetër i mundshëm i ndarjes u eliminua në fillim të kësaj jave kur zyrtarët e BE vonuan një taksë dixhitale të planifikuar që administrata e Biden e pa se synonte gjigandët e Internetit në SHBA.

Çështja është shtyrë ndërsa Grupi i 20 kombeve vazhdon me negociatat mbi një rregullim global të propozuar të taksave. Pritet të konkludohet në fund të Tetorit, se ndërmarrja ambicioze do të përfshinte taksën minimale të propozuar të Biden dhe taksat e reja për kompanitë dixhitale në vendet ku ata kanë shitje të konsiderueshme, por pa prani fizike. /Politiko/

Read Previous

“PD të riorganizohet ose të mbyllë “dyqanin””/ Aurel Plasari: Një parti që do të jetë qeverisëse duhet të…

Read Next

Ky djale nuk resht se surprizuari