Lufta në Siri: Shpërthim vdekjeprurës autobusit ushtarak në Damask

Një sulm me bombë në një autobus ushtarak në Damaskun qendror ka vrarë 14 persona, thonë mediat shtetërore siriane, citon BBC.
Dy pajisje shpërthyese të lidhura me automjetin u shpërthyen ndërsa kaloi nën urën Jisr al-Rais në orët e para të mëngjesit, njoftoi agjencia e lajmeve Sana.
Edhe pse Siria është përfshirë nga lufta civile për një dekadë, sulme të tilla në kryeqytet janë gjithnjë e më të rralla.
Menjëherë më pas, sulmet me armë të ushtrisë gjithashtu thuhet se vranë të paktën 10 persona në veriperëndim të kontrolluar nga opozita.
Rajoni është bastioni i fundit i grupeve rebele dhe xhihadiste që janë përpjekur të përmbysin Presidentin Bashar al-Assad që nga viti 2011.
Lufta ka lënë të paktën 350,000 njerëz të vdekur dhe ka bërë që popullsia të largohet nga shtëpitë e tyre, përfshirë gati gjashtë milionë refugjatë jashtë vendit.

Read Previous

Luftë juridike: Sovraniteti kombëtar përballë të drejtës së BE

Read Next

Mbajtja e konferencës së parë ndërqeveritare, kryenegociatori i Shqipërisë në BE: Vendi 100% gati, janë përmbushur të gjitha kërkesat. Shqiptarët do të shkojnë aty ku e meritojnë