Londra nën flakë, digjet një fshat i tërë

Pronarët e shtëpive kanë treguar se si u detyruan të rrëmbenin kafshët e tyre të dashura dhe të iknin për të shpëtuar jetën e tyre pasi pronat e tyre u përfshinë nga një zjarr që mendohet se ishte ndezur nga një grumbull plehrash.

Dy rreshta shtëpish me tarraca, katër shtëpi të tjera, 12 stalla dhe pesë makina u shkatërruan nga ferri në Wennington, afër kalimit Dartford në lindje të Londrës.

Zjarri i tmerrshëm përfshiu shtëpitë mbrëmë teksa Britania regjistroi ditën më të nxehtë në historinë e saj, me mbi 40C.

Brigada e zjarrfikësve në Londër tha se e marta ishte dita e tyre më e ngarkuar që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, me të paktën 110 kamionë zjarrfikës të dërguar në flakët në të gjithë kryeqytetin.

Toka jashtëzakonisht e thatë dhe temperaturat e larta krijuan kushtet e përsosura për flakët që të shpërthejnë në Londër, Hertfordshire, Buckinghamshire, South Yorkshire dhe Leicestershire. Skocia dhe Uellsi gjithashtu panë zjarre.

Në Wennington, banorët e tmerruar u urdhëruan të dilnin pasi 100 zjarrfikës u përpoqën të shuanin flakët vdekjeprurëse që përhapeshin nga shtëpia në shtëpi, të ndezur dhe nga erërat e ngrohta. Një zjarrfikës në vendngjarje e quajti atë ‘ferr absolut’.

Mes përpjekjeve për t’u evakuuar, një grua tha se xhaxhai i saj ishte bllokuar dhe po ‘gërmonte një llogore’ rreth shtëpisë së tij për të penguar flakët. Policia më pas e shpëtoi atë.

Këshilltarja lokale Susan Ospreay tha:‘Fshati Wennington është shkatërruar plotësisht nga zjarri.

Read Previous

Negociatat, Bylykbashi: Tashmë, BE-ja do t’i vërë lakun qeverisë

Read Next

Pas arratisjes së ish presidentit- Sri Lanka zgjedh kreun e ri të shtetit