Lojërat më të mira të tabelës të botës së lashtë

Shumë kohë përpara se Settlers of Catan, Scrabble dhe Risk të fitonin legjione fansash, legjionet aktuale romake e kalonin kohën duke luajtur Ludus Latrunculorum, një përballje strategjike, emri latin i të cilit përkthehet lirshëm në “Game of Mercenaries”. Ndërkohë, në Evropën veriperëndimore, loja vikinge Hnefatafl u shfaq në vende të tilla të largëta si Skocia, Norvegjia dhe Islanda. Më në jug, dominonin lojërat e lashta egjiptiane të Senetit dhe Mehenit. Në lindje në Indi, Chaturanga u shfaq si një pararendës i shahut modern. Dhe 5000 vjet më parë, në atë që tani është Turqia juglindore, një grup njerëzish të epokës së bronzit krijuan një grup të përpunuar gurësh të skalitur të cilësuar si lojërat më të vjetra në botë me zbulimin e tyre në 2013. Nga Go to backgammon, Nine Men’s Morris dhe mancala, këto ishin lojërat e tabelës dërrmuese, të çuditshme dhe çuditërisht shpirtërore të botës antike.

Senet

The Best Board Games of the Ancient World
Kjo tabelë e lashtë egjiptiane Senet është e ekspozuar në Muzeun Metropolitan të Artit. Public Domain

E preferuar nga njerëz të famshëm si djali faraon Tutankhamun dhe mbretëresha Nefertari, gruaja e Ramesses II, Senet është një nga lojërat më të hershme të njohura të tabelës. Dëshmitë arkeologjike dhe artistike sugjerojnë se ajo u luajt që në vitin 3100 p.e.s., kur Dinastia e Parë e Egjiptit sapo kishte filluar të shuhej nga pushteti.

Tabelat e Senetit ishin të gjata dhe të zhdërvjellta, të përbëra nga 30 katrorë të vendosur në tre rreshta paralelë me dhjetë. Dy lojtarë merrnin numër të barabartë të xhitonave të lojës, zakonisht nga pesë deri në shtatë, dhe garonin për të dërguar të gjitha pjesët e tyre në fund të tabelës. Në vend që të hidhnin zare për të përcaktuar numrin e katrorëve të lëvizur, pjesëmarrësit hidhnin shkopinj ose kocka. Ashtu si në lojërat më komplekse të strategjisë, lojtarët kishin mundësinë të pengonin kundërshtarin e tyre, duke bllokuar konkurrencën të ecte përpara apo edhe duke i dërguar ata prapa në tabelë.

Sipas Muzeut Metropolitan të Artit, anëtarët e klasës së lartë të shoqërisë egjiptiane luanin Senet duke përdorur tabela lojërash të zbukuruara, shembuj të të cilave ende mbijetojnë sot. Ata që kanë më pak burime në dispozicion, mjaftohen me rrjeta të gërvishtura në sipërfaqe guri, tavolina ose dysheme.

The Best Board Games of the Ancient World
Kjo tabelë Senet daton midis viteve 1390 dhe 1353 p.e.s. Fondi Charles Edwin Wilbour / Museu i Brooklyn

 

Loja Mbretërore e Urit

The Best Board Games of the Ancient World
Kjo dërrasë afërsisht 4500-vjeçare përmban katrorë pllakë guaska të rrethuara nga shirita lazuli lapis dhe të zbukuruara me dizajne të ndërlikuara lulesh dhe gjeometrike.© Trustees of the British Museum

Studiuesit shpesh luftojnë për të përcaktuar rregullat e lojërave të luajtura mijëvjeçarë më parë.

Por falë një pllake të thjeshtë kuneiforme të përkthyer nga kuratori i Muzeut Britanik Irving Finkel gjatë viteve 1980, ekspertët kanë një grup të detajuar udhëzimesh për lojën mbretërore të Urit, ose njëzet katrorët.

Rizbulimi modern i lojës afërsisht 4500-vjeçare daton në gërmimet e Sir Leonard Woolley në qytetin e lashtë Mesopotamian të Varrezave Mbretërore të Urit ndërmjet viteve 1922 dhe 1934. Woolley zbuloi pesë dërrasa, më mbresëlënëse prej të cilave shfaqeshin pllakëzat me lapsa të striptuara dhe zbukuruar me dizajne të ndërlikuara lulesh dhe gjeometrike.

Kjo tabelë loje , e vendosur tani në Muzeun Britanik, është e strukturuar në mënyrë të ngjashme me tabelat Senet, me tre rreshta katrorësh të vendosur në rreshta paralelë. Loja Mbretërore e Urit, megjithatë, përdor 20 katrorë në vend të 30. Forma e saj, e përbërë nga një bllok 4 me 3 panelesh i lidhur me një bllok 2 me 3 panelesh nga një “urë” prej dy katrorësh, “të kujton një trap të ngarkuar në mënyrë të pabarabartë,” sipas It’s All a Game.

Megjithëse Loja Mbretërore e Urit e ka marrë emrin e saj nga metropoli i Mesopotamisë ku u zbulua për herë të parë, Finkel vëren se arkeologët që atëherë kanë gjetur më shumë se 100 shembuj të lojës në Irak, Iran, Izrael, Siri, Jordani, Egjipt, Turqi, Qipro dhe Kretë.

 

Mehen

The Best Board Games of the Ancient World

Në enciklopedinë e tij Oxford History of Board Games, David Parlett e përshkruan Mehen, i cili e merr emrin e tij nga një hyjni gjarpri, si “loja e gjarpërinjve egjiptiane”. Luhet rreth vitit 3100 p.e.s. dhe 2300 p.e.s., ndeshja me shumë lojtarë përfshinte deri në gjashtë pjesëmarrës, të cilët drejtonin pjesët në formë luani dhe sfere nëpër një pistë spirale për gara që të kujton një gjarpër të mbështjellë.

Rregullat e Mehen mbeten të paqarta, pasi lojës ‘iu zbeh popullariteti pas rënies së Mbretërisë së Vjetër të Egjiptit dhe përfaqësohet rrallë në të dhënat arkeologjike.

Duke shkruar në vitin 1990, egjiptologu Peter A. Piccione shpjegoi: “Bazuar në atë që dimë për këtë lojë … pjesët e lojës së maces lëviznin në një spirale përgjatë shesheve, me sa duket, nga bishti në pjesën e jashtme deri te koka e gjarprit në qendër.” Shenjat sferike, të ngjashme me mermerin, mund të jenë rrotulluar në mënyrë të ngjashme përmes “brazdave më të gjata spirale”.

Çuditërisht, vë në dukje Parlett, asnjë nga pjesët e mundshme të Mehen, që dihet se mbijetojnë sot, nuk është mjaft e vogël për t’u përshtatur në segmentet individuale të tabelave me të cilat janë gjetur, duke shtuar një shtresë tjetër intrige në një lojë tashmë misterioze.

 

Nine Men’s Morris

The Best Board Games of the Ancient World
Një ilustrim i shekullit të 13-të i spanjollëve që luajnë Nine Men’s Morris. Public Domain

Në vjeshtën e vitit 2018, gërmimet në fortesën ruse të kështjellës Vyborg zbuluan një tabelë lojërash mesjetare të harruar prej kohësh, të gdhendur në sipërfaqen e një tulle balte. Ndërsa vetë gjetja daton në fundin e shekullit të 16-të, loja që përfaqëson u luajt për herë të parë në vitin 1400 p.e.s., kur punëtorët egjiptianë që ndërtonin tempullin e Kurnës gdhendën një dërrasë Morris në një pllakë çatie.

E krahasueshme me damët e ditëve moderne, Nine Men’s Morris përfshinte kundërshtarë që drejtonin ushtrinë e tyre prej nëntë “burrash”, secili i përfaqësuar nga një pjesë e ndryshme e lojës, nëpër një fushë loje si rrjetë. Ngritja e  një rreshti me tre burra, i mundësoi një lojtari të kapte një nga pjesët e kundërshtarit të tij. Personi i parë i paaftë për të krijuar rreshtin me tre burra, ose i pari që humbi të gjithë përveç dy burrave, e humbi ndeshjen. Versionet alternative të lojës kërkonin që secili lojtar të mbështetej në një arsenal prej 3, 6 ose 12 pjesësh.

Shembuj të Morris për Nëntë Burra janë të shumtë, të zbuluar në Greqi, Norvegji, Irlandë, Francë, Gjermani, Angli dhe vende të tjera anembanë globit, sipas Games of the World: How to Make Them, How to Play Them, How They Came to Be. Loja ishte veçanërisht e popullarizuar në Evropën mesjetare dhe madje u përmend në “Ëndrra e një nate vere” të Shekspirit.

The Best Board Games of the Ancient World
Një tabelë mesjetare morris e zbuluar në Gjermani Wolfgang Sauber nëpërmjet Wikimedia Commons nën CC BY-SA 4.0

 

Tafl

The Best Board Games of the Ancient World
Murgjit ka të ngjarë ta kenë përdorur tabelën e lojërave në formë disku për të luajtur Hnefatafl, një lojë strategjike norvegjeze që vendos një mbret dhe mbrojtësit e tij kundër dy duzina sulmuesve, gjatë shekullit të shtatë ose të tetë. Michael Sharpe / The Book of Deer Proj

Një nga argëtimet më të njohura të Skandinavisë së lashtë ishte një familje lojërash strategjike të njohura kolektivisht si Tafl. Norsmenët luanin Tafl që në vitin 400 pas Krishtit, sipas Historisë së Lojërave të Bordit të Oksfordit. Një hibrid lojërash lufte dhe ndjekjeje, Tafl u përhap nga Skandinavia në Islandë, Britani dhe Irlandë, por ra nga pëlqimi pasi shahu fitoi tërheqje në Angli dhe vendet nordike gjatë shekujve 11 dhe 12.

Një tabelë lojërash në formë disku, e zbuluar në vitin 2018 në vendin e Manastirit Skocez të Drerit, dëshmon për tërheqjen e përhapur të Tafl. E datuar në shekullin e shtatë ose të tetë, dërrasa është një “objekt shumë i rrallë”, sipas arkeologut Ali Cameron.

Duke folur me skocezin, Cameron shtoi: “Vetëm disa janë gjetur në Skoci, kryesisht në objekte monastike ose të paktën fetare. Këto tabela lojrash nuk janë diçka në të cilën të gjithë do të kishin akses.

Ludus Latrunculorum

The Best Board Games of the Ancient World
Një tabelë Ludus Latrunculorum / Trustees of the Corbridge Excavation Fund

Dollia e Perandorisë Romake, Ludus Latrunculorum ose Latrunculi ishte një lojë strategjike me dy lojtarë, e krijuar për të testuar aftësitë ushtarake të pjesëmarrësve. E luajtur në rrjeta të madhësive të ndryshme – shembulli më i madh i njohur ka përmasa katrore 17 me 18 – e ashtuquajtura “Loja e mercenarëve” ka të ngjarë të ishte një variant i lojës së lashtë greke Petteia. (Aristoteli hedh pak dritë mbi rregullat e Petteia-s, duke e krahasuar një “njeri pa një qytet-shtet” me një “pjesë të izoluar në Petteia”, e lënë e prekshme për t’u kapur nga një kundërshtar.)

Përmendja e parë e dokumentuar e Ludus Latrunculorum daton në shekullin e parë p.e.s., kur shkrimtari romak Varro përshkroi qelqin e tij me ngjyra ose pjesët e lojës me gurë të çmuar. Dyqind e ca vjet më vonë, Laus Pisonis me autor anonim pikturoi një pamje të gjallë të lojës, duke shpjeguar: “Radhët e armikut janë ndarë dhe ju dilni fitimtar me radhët e pandërprera, ose me humbjen e një ose dy burrave, dhe të dyja duart e tua tunden me turmën e robërve.” Poetët Ovid dhe Martial gjithashtu iu referuan lojës në veprat e tyre.

Shah

The Best Board Games of the Ancient World
Lewis Chessmen, të gjetura në Hebridet e jashtme të Skocisë në 1831, datojnë afërsisht në shekullin e 12-të pas Krishtit. Public Domain

 

Shahu i ditëve moderne e ka origjinën në lojën e lashtë indiane të Chaturanga, emri sanskrit i së cilës i referohet “katër gjymtyrëve” të ushtrisë së Perandorisë Gupta: këmbësoria, kalorësia, karrocat dhe elefantët e luftës. I regjistruar për herë të parë rreth shekullit të gjashtë pas Krishtit, por me sa duket i luajtur para kësaj periudhe, Chaturanga vuri katër lojtarë, secili duke marrë rolin e një krahu ushtarak perandorak, kundër njëri-tjetrit. Pjesët lëviznin në modele të ngjashme me ato që shihen në shahun modern, sipas It’s All a Game të Donovan. Këmbësoria, për shembull, marshonte përpara dhe kapej diagonalisht si pengje, ndërsa kalorësia udhëtonte në formë L-je si kalorës. Megjithatë, ndryshe nga ndeshja e sotme, Chaturanga përfshinte një element fati, me lojtarët që hidhnin shkopinj për të përcaktuar lëvizjen e pjesëve.

Patolli

The Best Board Games of the Ancient World
Loja Aztec e Patollit. Public Domain

Në Patolli, një lojë bixhozi e shpikur nga banorët e hershëm të Mesoamerikës, lojtarët garuan për të lëvizur guralecat nga njëri skaj i një piste në formë kryqi në tjetrin. Fasulet e shpuara të përdorura si zare diktonin lojën, por rregullat e sakta të “hyrjes dhe lëvizjes” mbeten të panjohura, siç vëren Parlett në Oxford History of Board Games.

Midis Aztecs, Patolli kishte aksione jashtëzakonisht të larta, me pjesëmarrësit që vendosnin baste jo vetëm për mallrat fizike ose monedhën, por edhe jetën e tyre. Siç shpjegoi Diego Durán, një frat dominikan, i cili shkroi një shkrim të shekullit të 16-të mbi historinë dhe kulturën aztec, “Në këtë dhe lojëra të tjera, indianët jo vetëm që do ta luanin veten e tyre në skllavëri, por madje u dënuan ligjërisht me vdekje si sakrifica njerëzore. .”/Smithsonianmag

kumtari.al

Read Previous

Ja se si të identifikoni mentalitetin e tufës.

Read Next

Berisha: Dorëzojmë sot 4200 firmat e delegatëve, te zyra e Edi Palokës