Dyshimet/ A po vjen nga Lindja e Mesme sulmi kibernetik mbi Shqipërinë?

Sulmi kibernetik mbi sistemet online të qeverisë shqiptare ende nuk ka një autor, të paktën zyrtarisht. Por ndërsa fajësimi për sulme kibernetike prej vitesh bie pothuajse automatikisht mbi Rusinë, në rastin e sulmit mbi vendin tonë, është herët të thuhet nëse sulmi vjen nga Moska. Ndërsa vende të tjera janë bërë përgjegjëse për sulme të tilla kibernetike në botë, si Kina, Koreja e Veriut dhe Irani, Kina dhe Koreja e largët duken të painteresuara të ndërmarrin këtë sulm ndaj vendit tonë. Por, me Iranin situata duket pak më e komplikuar. Gazeta SI del në një konkluzion që e argumenton mbi burime nga qeveria jonë.  

Read Previous

Sistemi online jashtë funksionit/ Rama: Kundërofensiva po rezulton e suksesshme

Read Next