Der Spiegel: Edi Rama është ndaluar nga policia gjermane…

Policia ka shoqëruar kreun e qeverisë shqiptare pas mosmarrëveshjes për maskën kundër koronavirusit në avionin e Lufthansa.

Edi Rama shkaktoi një skandal në bordin e avionit të Lufthansa gjatë valës së katërt të koronës. Kryeministri shqiptar nuk ka dashur të mbajë maskë. Kur edhe piloti nuk arriti të zgjidhte konfliktin, erdhi policia.

Sipas pasagjerëve, raporton Der Piegel kreu i qeverisë refuzoi aq ashpër të vendoste maskë mbrojtëse ndaj koronës, në fillim të dhjetorit, përpara nisjes së një avioni nga Frankfurt am Main në Detroit, saqë ekuipazhi i kabinës duhej të thërriste kapitenin për ndihmë.

Megjithatë, duke qenë se ai gjithashtu nuk ishte në gjendje të bindte kreun e qeverisë shqiptare për detyrimin e përgjithshëm për të mbajtur një maskë FFP2 ose një maskë kirurgjikale në vend të një maskë pëlhure, Rama u shoqërua nga policia federale dhe nuk u lejua të udhëtonte me atë avion.

Vetëm pasi bindi një punonjës të Ministrisë së Jashtme Federale të thirrur me ngut në sallën e Senatorit, Rama më në fund pranoi të zbatonte rregulloret e parashikuara për korona, si të gjithë pasagjerët e tjerë në bordin e Lufthansa.

Linja ajrore më pas e ricaktoi atë dhe delegacionin e tij prej dhjetë anëtarësh në një lidhje tjetër me Shtetet e Bashkuara.

U hoq një gjobë e mundshme për shkelje të detyrimit për të mbajtur maskë në bord. Shefi i Lufthansa-s, Carsten Spohr, së fundmi e përmendi incidentin në një intervistë në Spiegel. Edhe pse shefi i linjës ajrore nuk e përmendi emrin Ramas, ai theksoi se nuk kishte asnjë trajtim preferencial kur bëhej fjalë për detyrimin për të mbajtur maskë – as për një kryetar qeverie.©kumtari.al

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/albaniens-regierungschef-sorgte-mit-maskenverweigerung-in-flugzeug-fuer-diplomatischen-eklat-a-40012bd4-7935-4f20-beef-2d6065b1caa4

Read Previous

Becchetti konfiskon 20 milionë eurot e para nga Shqipëria

Read Next

Gazetari i pushtetit në Korenë e Veriut dhe gazetari i pushtetit në Shqipëri