Colin Powell, sekretari i parë shtetëror me ngjyrë në historinë e SHBA, vdes nga COVID

Colin Powell, ish-sekretari amerikan i Shtetit, ka vdekur për shkak të komplikimeve nga COVID-19, tha familja e tij në Facebook.
 
Gjenerali Powell, i cili gjithashtu shërbeu si Kryetar i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit, vdiq të hënën, tha familja në një deklaratë.
 
“Ai ishte plotësisht i vaksinuar. Ne duam të falënderojmë stafin mjekësor në Qendrën Mjekësore Kombëtare Walter Reed për trajtimin e tyre të kujdesshëm. Ne kemi humbur një burrë, baba, gjysh dhe një amerikan të mrekullueshëm dhe të dashur ”, tha familja Powell, citon Aljazeera.
 
Gjenerali me katër yje ka qenë i dobishëm në formësimin e politikës së jashtme të administratës presidenciale republikane për dekada të tëra.
Ai shërbeu si Këshilltar për Sigurinë Kombëtare të ish -Presidentit Ronald Reagan nga 1987 në 1989 dhe Kryetar i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit nën ish -Presidentin George HW Bush nga 1989.
 
Kur ai u konfirmua si Sekretar i Shtetit i ish -Presidentit George Bush në 2001, ai u bë personi i parë me ngjyrë në historinë e SHBA që mori këtë rol. Në atë kohë, ai gjithashtu u bë zyrtari më i lartë i Zi në historinë e SHBA.
 
Ndërsa kundërshtoi fillimisht operacionin ushtarak, Powell u akuzua për mashtrim të publikut para pushtimit amerikan të Irakut në 2003, ndërsa ai kërkonte të ndërtonte mbështetje ndërkombëtare.

Read Previous

Zgjedhjet lokale në Maqedoni / Opozita e kryesuar nga VMRO DPMNE në avantazh

Read Next

COVID-19 në vendin tonë / Nëntë jetë të humbura dhe 217 raste të reja