Anëtarësimi në NATO/ Finlanda dhe Suedia pritet të marrin vendimin këtë javë

Të bashkohesh apo të mos bashkohesh? Çështja e NATO-s po vjen në krye të axhendës këtë javë në Finlandë dhe Suedi, ku pushtimi rus i Ukrainës ka shkatërruar besimin e mbajtur prej kohësh se qëndrimi jashtë aleancës ushtarake ishte mënyra më e mirë për të shmangur telashet me fqinjin e tyre gjigant.

Nëse presidenti i Finlandës dhe socialdemokratët qeverisës në të dy vendet dalin në favor të pranimit në ditët e ardhshme, NATO së shpejti mund të shtojë dy anëtarë pikërisht në pragun e Rusisë.

Ky do të ishte një zhvillim historik për dy vendet nordike: Suedia i ka shmangur aleancat ushtarake për më shumë se 200 vjet, ndërsa Finlanda adoptoi neutralitetin pasi u mund nga Bashkimi Sovjetik në Luftën e Dytë Botërore.

Anëtarësimi në NATO nuk u konsiderua kurrë seriozisht në Stokholm dhe Helsinki derisa forcat ruse sulmuan Ukrainën më 24 shkurt. Praktikisht brenda natës, biseda në të dy kryeqytetet u zhvendos nga “Pse duhet të bashkohemi?” për “Sa kohë duhet?”

Së bashku me rezistencën e ashpër të Ukrainës dhe sanksionet e gjera perëndimore, është një nga mënyrat më domethënëse në të cilat pushtimi duket se i ka rezultuar kundër presidentit rus Vladimir Putin.

Nëse Finlanda dhe Suedia i bashkohen aleancës, Rusia do ta gjente veten plotësisht të rrethuar nga vendet e NATO-s në Detin Baltik dhe Arktik.

©kumtari.al

Read Previous

Çmimi i benzinës në SHBA arrin nivele rekord

Read Next

Si e priti Scholz propozimin e Macronit për Europën, dhe çfarë vërejtje i bëri për Ballkanin