10 gjëra që ndoshta nuk i dinit për “Squid Game”

1.Në fillim shfaqja u titulluan ndryshe.

Netflix njoftoi planet për serinë në shtator 2019, dhe fillimisht u quajt “Round Six”.

 

2. Hwang filloi të punonte mbi skenarin mbi një dekadë më parë.

 

Hwang filloi të punojë në skenarin e tij në 2008 dhe përfundoi draftin e parë të tij në 2009. Shkrimtarit dhe regjisorit iu deshën gati gjashtë muaj për të shkruar vetëm dy episodet e para.

 

3. “Squid Game” fillimisht ishte menduar të ishte një film.

 

Në një intervistë për Variety, krijuesi tha se projekti gjithashtu u krijua fillimisht si një film artistik.
 
Kjo nuk është shumë befasuese, duke pasur parasysh historikun e filmit të Hwang. Ai shkroi dhe drejtoi filma të suksesshëm si “Të heshturit” dhe “Fortesa”. Ai ishte gjithashtu një skenarist dhe drejtor i komedisë muzikore “Miss Granny”, e cila konsiderohet gjerësisht si një nga filmat më të suksesshëm koreanë të të gjitha kohërave.
4. Kukulla e lojës së parë është një krijim i vërtetë që mund ta vizitoni.
Kukulla e tmerrshme e madhe nga episodi i parë i shfaqjes është e vërtetë dhe mund të gjendet në Qarkun Jincheon, një zonë rurale rreth tre orë në veri të Seulit.
 
Thuhet se kukulla u huazua për xhirimin e “Squid Game” dhe më pas u kthye. Sipas Koreaboo, kukulla ruan hyrjen e një muzeu të karrocave.
5. Numri i telefonit në episodin e parë të shfaqjes është gjithashtu i vërtetë.
Konkurrentët përfshihen në lojë duke thirrur numrin tetë-shifror në kartat e biznesit misterioz.
 
Fatkeqësisht, numri i telefonit është i vërtetë dhe i përket një njeriu që tha se merrte rreth 4,000 telefonata në ditë. Një kandidat presidencial i Koresë së Jugut në fakt ofroi të blinte numrin prej tij.
6. Një nga sfidat në shfaqje, tani është një trend në TikTok.
Sfida me karamelet dalgona ka frymëzuar TikTokers të krijojnë versionin e tyre.
 
Ëmbëlsira përbëhet nga dy përbërës të thjeshtë – sheqer dhe sodë buke – por sfida e vërtetë është të hash imazhin e stampuar në ëmbëlsirë pa e thyer atë.
7. Ende nuk ka plane për një sezon të dytë.
Hwang tha se do të donte të shikonte krijimin e më shumë filmave para se të mendonte për krijimin e një sezoni të dytë të shfaqjes.
 
“Unë nuk kam plane të zhvilluara mirë për” Squid Game 2 “, tha ai për Variety. “Është mjaft e lodhshme vetëm të mendosh për të. Por nëse do ta bëja, sigurisht që nuk do ta bëja vetëm. Do të kisha parasysh përdorimin e dhomës së shkrimtarëve dhe do të doja shumë regjisorë me përvojë.”
8. “Squid Game” përdor një raportim lajmi të vërtetë  në episodin e tij të fundit.
Hwang i tha The Sunday Times se ai donte të nxirrte në pah realitetin për familjet koreane sa më shumë që të ishte e mundur gjatë serisë, kështu, gjatë episodit të fundit, ai përdor një raportim lajmi nga jeta reale.
 
Një spikere e lajmeve thotë në episod, “Në këtë vend borxhi i familjeve është në rritje, duke tejkaluar mesataren globale. Increaseshtë rritja më e madhe në botë përveç Kinës për shkak të heqjes së kufizimeve të qeverisë për huatë financiare.”
9. ” Squid Game” është roli i parë i Jung Ho-yeon në aktrim.
Xhepistja koreano-veriore Kang Sae-byeok ishte roli i parë i aktrimit i Jung.
 
Ajo më parë kishte qenë modele dhe kishte luajtur në sezonin e katërt të “Korea’s Next Top Model” dhe kishte qenë në kopertinën e revistës Vogue.
 
Që nga paraqitja e saj në seri, modelja fitoi miliona ndjekës dhe tani është aktorja koreane më e ndjekur.
10. Uniformat e gjelbra që garuesit duhej të vishnin mbanin shumë pluhur.
Hwang dhe drejtori i artit “Squid Game” Chae Kyung-sun thanë se uniformat e gjelbra që garuesit mbanin nuk ishin bërë nga material i mirë.
“Veshja nuk ishte bërë për sport,” tha Hwang. “Është si materiali i rrobave të vjetra të palestrës. Pra, me 300 persona, u bë vërtet pluhur atje. Ishte e vështirë të merrje frymë. Fytyrat e disa aktorëve madje u skuqën për shkak të alergjive.” /Insider/
kumtari.al

Read Previous

Arkitektura ikonike e Afrikës në 12 ndërtesa

Read Next

Fundi i pandemisë apo një valë e re në dimër?