“Unë jam një grua, mund të luftoj”: pasardhësja e Nehru-Gandhi synon të rigjallërojë Kongresin e Indisë

 Në një tubim elektoral të kohëve të fundit, Priyanka Gandhi Vadra, pasardhëse e familjes Nehru-Gandhi të Indisë që dominon partinë opozitare Kongresi, u ngjit në skenë dhe i kërkoi turmës të përsëriste pas saj: “Unë jam një grua, mund të luftoj”. Slogani është në qendër të përpjekjes së partisë për të rigjallëruar pasurinë e saj në Uttar Pradesh, shteti më i populluar i Indisë që shkon në votime në fillim të vitit të ardhshëm, duke fituar mbi votueset gra që kanë qenë prej kohësh të margjinalizuara, por që kanë filluar të gjejnë një zë.

Rezultati i Uttar Pradesh do të ofrojë një të dhënë nëse Kongresi, e cila dominoi politikën indiane për dekada, mund të krijojë një sfidë ndaj kryeministrit Narendra Modi dhe Partisë së tij nacionaliste hindu Bharatiya Janata (BJP) në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme në 2024. Modi erdhi në pushtet në 2014 me premtimet për rritje ekonomike dhe një Indi të fortë, moderne dhe siguroi një fitore bindëse me rizgjedhjen në 2019. Ngritja e tij ka ardhur pasi Kongresi, 136-vjeçare, është zhytur në rënie, pjesërisht për shkak të trazirave të lidershipit.

Rahul Gandhi, vëllai i Gandhi Vadrës, nuk ishte në gjendje të nxiste votuesit dhe të largohej nga posti i kryetarit të Kongresit në korrik 2019 pas një mosmarrëveshjeje në zgjedhjevet e përgjithshme. Partia drejtohet tani nga nëna e tyre, Sonia Gandhi, si presidente e përkohshme, duke ndërthurur një perceptim në publik se ajo është e modës së vjetër dhe e varur tej mase te Gandët.

Me trashëgiminë e saj laike, Kongresi e portretizon veten si një parti kombëtare gjithëpërfshirëse dhe do të shpresojë që një thirrje për gratë e udhëhequr nga Gandhi Vadra, e cila hyri në politikë vetëm në vitin 2019, do të godasë akord pasi paraqet një alternativë ndaj axhendës hindu të linjës së ashpër të Modit.

Një valë dhune kundër grave ka alarmuar votuesit në të gjithë Indinë, veçanërisht në Uttar Pradesh, i cili sipas të dhënave të qeverisë përballet me numrin më të madh të krimeve gjinore në vend dhe Gandhi Vadra u premtoi grave ndryshim.

“Dua t’u them grave se unë do të luftoj për to, partia e Kongresit do të luftojë për ta,” tha Gandhi Vadra të dielën duke brohoritur në fortesën e Gorakhpur të kryeministrit të shtetit, një murg hindu dhe i patundur i BJP, Yogi Adityanath.

Në Uttar Pradesh, BJP e mirëorganizuar është kritikuar për trajtimin e dhunës ndaj grave, si dhe për pandeminë COVID-19. Ajo po përballet gjithashtu me protesta nga fermerët që kundërshtojnë liberalizimin e bujqësisë nga Modi. Një përqindje jashtëzakonisht e lartë e grave morën pjesë në tubimin e Gorakhpur – rreth një e katërta e rreth 40,000 njerëzve – duke sugjeruar se mesazhi i Kongresit mund të jetë duke u realizuar.

“Njerëzit, veçanërisht gratë, kanë filluar ta shohin Kongresin me shpresë, se partia do të qëndrojë me gratë dhe do të bëhet zëri i tyre,” tha Sunita Mishra, 40 vjeç, një punonjëse e partisë në tubim.

Votuesit e kishin mirëpritur një premtim të Kongresit për të vendosur gratë në 40% të 403 zonave elektorale të asamblesë së shtetit, tha Mishra, duke e ndihmuar atë të regjistronte 50 gra si kuadro partiake në ditët e fundit. Partia ka premtuar gjithashtu skuter elektrikë dhe telefona inteligjentë për studentet femra, udhëtime falas në autobusët e qeverisë për të gjitha gratë, tre bombola gazi gatimi falas për familje në vit dhe rezervime pune sipas gjinisë./Reuters

kumtari.al

Read Previous

Rezulton fals alarmi në Tiranë pas kontrollit nga ekspertët e RENEA-s, ishte GPS lokalizues, model i vjetër

Read Next

Prej dy javësh një biznesmen nga Tirana rezulton i zhdukur