Rusia humbet luftanijen, thotë se sulmet në Kiev do të rriten

Një ditë pasi Moska pësoi një disfatë simbolike me humbjen e anijes flamurtare të flotës së saj të Detit të Zi, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë premtoi të premten të rrisë sulmet me raketa në kryeqytetin ukrainas në përgjigje të “diversioneve” të supozuara ushtarake të Ukrainës në territorin rus.

Kërcënimi i sulmeve të intensifikuara në Kiev erdhi pasi autoritetet ruse akuzuan Ukrainën për plagosjen e shtatë personave dhe dëmtimin e rreth 100 ndërtesave të banimit me sulmet ajrore në Bryansk, një rajon që kufizohet me Ukrainën. Autoritetet në një rajon tjetër kufitar të Rusisë raportuan gjithashtu bombardime ukrainase të enjten.

Kievi ka shfaqur gradualisht disa shenja të jetës së paraluftës pasi trupat ruse nuk arritën të pushtonin qytetin dhe u tërhoqën për t’u fokusuar në një sulm të përqendruar në Ukrainën lindore, duke lënë prova të krimeve të mundshme të luftës në prag të tyre.

©kumtari.al

Read Previous

Popullsia e Shqipërisë tkurret në 2.79 milionë banorë në 2021, rritje e ndjeshme e emigracionit, ikin 42 mijë persona

Read Next

Becchetti konfiskon 20 milionë eurot e para nga Shqipëria