Putin: Fitorja e Rusisë në Ukrainë është e pashmangshme

Vladimir Putin ka deklaruar se nuk ka asnjë dyshim se Rusia do të fitojë luftën e saj kundër Ukrainës, ndërsa iu drejtua punëtorëve gjatë një vizite në një fabrikë armësh në Shën Petersburg sot.

Udhëheqësi rus pohoi gjithashtu se veprimet e Moskës në Ukrainë synojnë të ndalojnë një “luftë” që është ndezur në Ukrainën lindore për shumë vite.

Ndërsa mori pjesë në një takim me veteranë në qytetin e tij të lindjes, ai tha se Rusia ka kërkuar prej kohësh të negociojë një zgjidhje për konfliktin në Donbas të Ukrainës, ku separatistët e mbështetur nga Moska po luftojnë me forcat ukrainase që nga viti 2014.

Operacionet luftarake në shkallë të gjerë që përfshijnë armë të rënda, artileri, tanke dhe avionë nuk janë ndalur në Donbas që nga viti 2014.  Gjithçka që po bëjmë sot, si pjesë e operacionit special ushtarak, është një përpjekje për të ndalur këtë luftë.

Ky është kuptimi i operacionit tonë – mbrojtja e njerëzve që jetojnë në ato territore,” tha ai.

Duke e përshkruar lindjen e Ukrainës si “territoret historike” të Rusisë, ai tha se dërgimi i trupave në Ukrainë më 24 shkurt të vitit të kaluar ishte i nevojshëm për të mbrojtur rusishtfolësit dhe për të kryer “çmilitarizimin” dhe “denazifikimin” e Ukrainës për të parandaluar që kjo e fundit të përbënte një kërcënim për Rusinë.

Ukraina dhe perëndimi kanë hedhur poshtë objektivat e deklaruara të Putinit për çmilitarizimin dhe “denazifikimin” e vendit si pretekst për një luftë të zgjedhur dhe agresion të paprovokuar.

Read Previous

“Po bëhet gjenocid kulturor”/ Revolta e Mevlan Shanajt: Ne na zëvendësuan me “Big Brother” dhe telenovela turke

Read Next

Këlliçi: Rindërtimi në Kombinat vjedhje me 3 turne