“Ne do të mbështesim Ukrainën për aq kohë sa të duhet”, thotë Boris Johnson gjatë vizitës në Kiev

Britania do të mbështesë Ukrainën “për aq kohë sa duhet”, është zotuar Boris Johnson gjatë një vizite të papritur në vendin e shkatërruar nga lufta.

Kryeministri foli me ukrainasit e zakonshëm teksa ecte nëpër kryeqytetin Kiev me presidentin Volodymyr Zelenskyy.

Johnson zhvilloi bisedime me presidentin ukrainas, pasi fluturoi në Ukrainë në një vizitë të paparalajmëruar mes sigurisë së rreptë.
Një video u postua më vonë në Twitter që tregonte dy liderët duke ecur nëpër qendër të Kievit.
Në një moment, një vendas i shpreh mirënjohjen e tij kryeministrit për mbështetjen që Mbretëria e Bashkuar i ka dhënë Ukrainës që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt.

Në përgjigje, Johnson tha: “Është mirë që ju njohëm dhe ishte privilegji ynë të ndihmojmë. Ju keni një president të mrekullueshëm, zotin Zelensky, i cili ka bërë një punë të jashtëzakonshme dhe ne thjesht dëshirojmë të vazhdojmë të mbështesim popullin e Ukrainës për aq kohë sa duhet.”

Duke u shfaqur së bashku me Zelenskyy në një video të regjistruar të transmetimit, Johnson tha se Perëndimi do të vazhdojë të “rrisë” sanksionet ndaj Moskës, ndërsa ai vlerësoi guximin e rezistencës ukrainase.

“Unë mendoj se ukrainasit kanë treguar guximin e një luani dhe ju Volodimir keni dhënë zhurmën e atij luani,” tha ai.

“Mbretëria e Bashkuar dhe të tjerët (do të) furnizojnë pajisjet, teknologjinë, njohuritë, inteligjencën, në mënyrë që Ukraina të mos pushtohet më kurrë.

“Pra, Ukraina është aq e fortifikuar dhe e mbrojtur – sa Ukraina nuk mund të ngacmohet më kurrë. Mos u shantazho më kurrë. Mos u kërcëno më kurrë në të njëjtën mënyrë”, shtoi Johnson.

©kumtari.al

 

Read Previous

Kongresi i lepurit ne bark!

Read Next

Franca zgjedh sot presidentin/ Macron në fije të perit përballë Le Pen