Macron flet për tanket e rënda që kërkon Ukraina

Parisi është i kujdesshëm ndaj “përshkallëzimit” të konfliktit, ka thënë lideri francez

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz riafirmuan “mbështetjen e tyre të palëkundur” për Ukrainën për “për aq kohë sa duhet” në një konferencë të përbashkët shtypi të dielën, por të dy thanë se çdo vendim për furnizimin me armë më të rënda duhet të merret bashkërisht nga të gjithë. “miqtë” e Kievit.

Macron tha se “asgjë nuk përjashtohet” kur u pyet për mundësinë e dërgimit të tankeve kryesore të betejës Leclerc në Kiev dhe konfirmoi se ai “i kishte kërkuar Ministrisë së Mbrojtjes që të punonte për këtë”. Sidoqoftë, çdo vendim përfundimtar do të duhej të ishte një thirrje “kolektive” e bazuar në disa konsiderata, vuri në dukje ai, sipas AFP.

Franca nuk dëshiron që lëvizja të “dobësojë aftësitë tona mbrojtëse” dhe në të njëjtën kohë është e kujdesshme ndaj “përshkallëzimit” të konfliktit. Një shqetësim tjetër është të sigurohet vetëm “mbështetje reale dhe efektive” në formën e armatimit që forcat ukrainase mund t’i përdorin në të vërtetë në fushën e betejës pa muaj apo vite trajnim.

Scholz shmangu një pyetje të ngjashme për Leopardët, duke thënë në mënyrë të paqartë se Gjermania “do të vazhdojë të veprojë sipas situatës konkrete” dhe në koordinim të ngushtë me “miqtë dhe aleatët e rëndësishëm”.

“Gjermania po bën shumë gjithashtu… Ne i kemi zgjeruar vazhdimisht dërgesat tona me armë shumë efektive që janë tashmë të disponueshme sot,” tha kancelarja.

Javën e kaluar, Politico raportoi se Parisi po shqyrtonte dërgesat e tankeve Leclerc në një përpjekje për të siguruar një kornizë të përbashkët për të kapërcyer hezitimin e Gjermanisë. Mes raporteve se Berlini nuk ishte i gatshëm të dërgonte tanket e tij nëse SHBA nuk bënte një lëvizje të ngjashme, një ligjvënës amerikan propozoi t’i jepte Ukrainës një tank të vetëm Abrams për të lënë Berlinin pa justifikime për vonesa të mëtejshme.

Thirrjet që Gjermania të furnizojë Kievin me Leopardë u rritën më shumë pasi Britania e Madhe konfirmoi në fillim të këtij muaji se do të dërgonte 14 tanke kryesore luftarake Challenger 2 në Ukrainë. Polonia njoftoi gjithashtu se do të transferonte një kompani tankesh Leopard 2 në Ukrainë, por rieksporti i këtyre tankeve duhet të jetë i gjelbër nga Gjermania. Të dielën, Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock la të kuptohet se Berlini “nuk do të pengonte” nëse Polonia bën këtë masë. Baerbock vuri në dukje se Varshava nuk ka arritur ende në Berlin për këtë çështje.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të Premten se “rëndësia e furnizimeve të tilla në drejtim të aftësisë së tyre për të ndryshuar diçka” në fushën e betejës nuk duhet të ekzagjerohet.

Read Previous

“Ky vëllim duhet të botohet vetëm pas vdekjes time”, libri i Benediktit po trondit Vatikanin

Read Next

Korporata e Investimeve, 20 mln euro për një zyrë që nuk bën asgjë