Çmimi i naftës në bursat ndërkombëtare ulet ndjeshëm, në Shqipëri nuk reflektohet ulja aspak

Çmimet globale të naftës ranë të enjten në nivelet e tyre më të ulëta që nga para pushtimit rus të Ukrainës në shkurt, pasi tregtarët shqetësoheshin për mundësinë e një recesioni ekonomik më vonë këtë vit që mund të përmbyste kërkesën për energji.

Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent u ulën me 2,66 dollarë, ose 2,75%, në 94,12 dollarë, mbyllja më e ulët që nga 18 shkurti.

Në Shqipëri aktualisht qytetarët një litër naftë e blejnë për 221 lekë, që është çmimi i fundit i caktuar nga Bordi i Transparencës për Monitorimin e Karburanteve. Edhe pse çmimi është vazhdimisht në rënie dhe po normalizohet me çmimin e para luftës, Bordi i cilësuar si komunist nga kryeministri Edi Rama vijon të mos reflektojë duke e mbajtur çmimin ende tepër të lartë për qytetarët.

Rënia e çmimeve të naftës mund të vijë si një lehtësim për vendet e mëdha konsumatore, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe vendet në Evropë, të cilat u kanë kërkuar prodhuesve të rrisin prodhimin për të kompensuar furnizimet e ngushta dhe për të luftuar inflacionin e furishëm.

Nafta ishte rritur në mbi 120 dollarë për fuçi në fillim të vitit. Një rikthim i papritur i kërkesës nga ditët më të errëta të pandemisë COVID-19 përkoi me ndërprerjet e furnizimit që rrjedhin nga sanksionet ndaj prodhuesit kryesor Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

Shitja e së enjtes pasoi një rritje të papritur të stoqeve të naftës së papërpunuar në SHBA javën e kaluar.

Stoqet e benzinës, treguesi i kërkesës, treguan gjithashtu një rritje të papritur pasi kërkesa u ngadalësua nën peshën e çmimeve të benzinës afër 5 dollarë për gallon, tha Administrata e Informacionit të Energjisë.

Read Previous

Po mbahet që prej orës 19:00 protesta qytetare para Ministrisë së Brendshme. Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e ministrit Çuçi

Read Next

‘Ndërruam peshkun me 73 mijë litra naftë në Libi, kushtoi 20 mijë dollarë’, zbardhet dëshmia e kapitenit të anijes