Akuzoi Erdoganin në Twitter për vjedhje/ Dënohet me gati 5 vite burg dhe përjashtim nga politika opozitarja turke

Një figurë kryesore e opozitës turke është përjashtuar nga politika dhe është dënuar me gati pesë vjet burg, duke shkaktuar shqetësim të gjerë për një goditje ndaj organizatorëve dhe politikanëve të majtë përpara zgjedhjeve që priten brenda vitit. Kjo sipas The Guardian.

Një gjykatë apeli në Stamboll konfirmoi të enjten tre akuza kundër Canan Kaftancıoğlu, kryetarja e degës së opozitës kryesore të Partisë Popullore Republikane (CHP) në Stamboll, duke mbështetur dënimet e saj për fyerje të një zyrtari publik, fyerje publike të republikës së Turqisë dhe fyerje të presidentit. , Recep Tayyip Erdoğan, në një postim në Twitter duke e akuzuar për vjedhje.

Ajo përballet me ndalimin e veprimtarisë politike dhe dënimin me burg prej katër vjet, 11 muaj e 20 ditë. Ndërsa ajo mund të marrë një dënim me kusht, vëzhguesit kanë frikë se perjashtimi i lideres kryesore të opozitës nga politika synon ta mënjanojë atë përpara zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare.

©kumtari.al

Read Previous

Tritan Shehu: Gazmend Bardhi të merret i pa ndehur për mos kallëzim krimi

Read Next

Jehonë në Ballkan/ “Parlamenti shqiptar refuzoi të dënojë masakrën e Srebrenicës”

Leave a Reply

Your email address will not be published.