Zelensky: Agresioni rus synon të shtrihet në të gjithë Europën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy thotë se Rusia po synon të gjithë Evropën me agresionin e saj dhe se ndalimi i pushtimit të Ukrainës është thelbësor për sigurinë e të gjitha demokracive.

Në fjalimin e tij të natës vonë drejtuar ukrainasve të shtunën, Zelenskyy tha se agresioni rus “nuk kishte për qëllim të kufizohej vetëm në Ukrainë” dhe “i gjithë projekti evropian është një objektiv për Rusinë”. Kjo sipas Associated Press.

“Kjo është arsyeja pse nuk është vetëm detyrë morale e të gjitha demokracive, të gjitha forcave të Evropës, të mbështesin dëshirën e Ukrainës për paqe,” tha ai. “Kjo është në fakt një strategji mbrojtjeje për çdo shtet të qytetëruar”.

Fjalimi i tij erdhi ndërsa civilët vazhdonin të largoheshin nga pjesët lindore të vendit përpara një sulmi të pritshëm dhe zjarrfikësit kërkonin për të mbijetuar në një qytet verior që nuk ishte më i pushtuar nga forcat ruse.

Disa liderë evropianë kanë bërë përpjekje për të treguar solidaritet me kombin e plagosur nga beteja. Zelenskyy falënderoi liderët e Britanisë dhe Austrisë për vizitat e tyre të shtunën në Kiev, kryeqytetin e Ukrainës, dhe premtimet për mbështetje të mëtejshme.

©kumtari.al

Read Previous

Më të fundit nga Ukraina

Read Next

NATO planifikon një prani të përhershme ushtarake në kufirin e saj