Yuri Kim inspekton fabrikën e prodhimit të vajit të ullirit në kohë të vjelash

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim dhe ministrja e Bujqësisë Frida Krifca kanë takuar pronarin e një fabrike të vajit të ullirit, i cili prodhon 400 ton vaj ulliri me vlerë 2.4 milion €.

Kim thotë se SHBA është krenare që ka ndihmuar bizneset shqiptare për t’u zhvilluar dhe ecur përpara, si dhe për të krijuar më shumë vende pune.

Postimi i plotë i Yuri Kim:

Është sezoni i vjeljes së ullirit dhe jam shumë mirënjohës që kam takuar Artur Brakajn, i cili gjithë jetën e ka punuar tokën me duar. Shpresoj që Zoti t’i bekojë duart punëtore si ato të Arturit që na ushqejnë të gjithëve.

Vesaf Musa hapi fabrikën e tij në vitin 1995, duke punuar me 150 ferma për të prodhuar 2 tonë naftë. Me punë të palodhur dhe mbështetje nga qeveria shqiptare .

Musai gjithashtu eksporton naftën e tij të vlerësuar me çmime në Shtetet e Bashkuara, Gjermani, Zvicër dhe Hongkong. SHBA është krenare që ka ndihmuar bizneset shqiptare si Musai të fitojnë aftësitë, financimin dhe pajisjet e nevojshme për të prodhuar mallra

Read Previous

Veriu i vendit/ Vështirësohet qarkullimi nga reshjet e dëborës

Read Next

Topi i Artë/ France Football: Kemi surpriza