Yuri Kim / ” I bëjmë thirrje qeverisë të ndërmarrë veprime të vërteta” / Do të keni mbështetjen e SHBA

Ambasadorja amerikane në vendin tonë, Yuri Kim pas takimit me zv.kryeministrin Arben Ahmetaj, ka bërë një postim në twitter duke u bërë thirrje udhëheqësve shqiptarë të bëjnë ndryshime rrënjësore.

Ambasadorja shpreh mbështetjen e plotë të SHBA për realizimin e këtyre ndrzshimeve.

“Tridhjetë vjet pas përfundimit të diktaturës komuniste, udhëheqësit shqiptarë nga të gjitha anët duhet të shfrytëzojnë mundësinë për të thyer zakonet e këqija të së kaluarës, të bëjnë ndryshime të vështira, por të nevojshme, në mënyrë që brezi i ardhshëm të ketë një të ardhme më të mirë. Nëse jo tani, kur? SHBA do të vazhdojë të jetë me ju në mbështetjen e plotë”

Ambasdorja Kim ka vijuar duke përmbledhur temat kryesore që ka diskutuar me z.Ahmetaj, të tilla si e drejta e pronës, zbatimi i reformës në drejtësi, trajtimin e pastrimit të parave etj.

“Ne diskutuam rëndësinë e zgjidhjes së të drejtave të pronësisë, duke përfshirë digjitalizimin e regjistrave për të kundërshtuar ndërhyrjen ilegale; zbatimi i reformës në drejtësi në mënyrë që qytetarët dhe investitorët të mbështeten në gjykata të pastra; trajtimin e pastrimit të parave dhe shqetësimeve të tjera të përshkruara nga FATF.

Takova zv.kryeministrin Arben Ahmetaj për të theksuar dëshirën për partneritet të fortë me demokracinë, mbrojtjen dhe biznesin. Gjithashtu nënvizoi se SHBA është vendosur seriozisht mbi korrupsionin si pjesë e interesit tonë kombëtar. Ne i bëjmë thirrje qeverisë të ndërmarrë veprime të vërteta në mënyrë që Shqipëria të jetë më e drejtë, më e fortë dhe më e pasur”.- ka thënë Kim

kumtari.al

Read Previous

Shtëpia e Bardhë, udhëzime për vaksinimet kundër COVID-19 tek fëmijët e vegjël

Read Next

Zbulohet lista me organizatat dhe personat e censuruara nga Facebook