Vullkani La Palma: Evakuime të reja pasi zjarri përfshinë fabrikën e çimentos

Rrjedha e llavës nga një vullkan në ishullin spanjoll La Palma ka goditur një fabrikë çimentoje dhe një pronë industriale, raporton Euronews.
 
Midis 700 dhe 800 banorë janë evakuuar nga Los Llanos de Aridane për shkak të përparimit veriperëndimor të llavës.
 
Deri në 3,000 banorë ishin urdhëruar të qëndronin brenda për shkak të frikës nga gazrat toksikë, por bllokimi tani është hequr.
 
Elngel Morcuende, drejtor teknik i Planit të Emergjencave Vullkanike të Ishujve Kanarie, konfirmoi të martën se reja e tymit kishte kaluar dhe banorët mund të largoheshin nga shtëpitë e tyre.
 
Vullkani La Cumbre Vieja filloi të shpërthejë më 19 shtator, duke detyruar 6,000 njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre në Ishujt Kanarie Spanjollë.
 
Mbi 1.100 ndërtesa deri më tani janë shkatërruar nga llava, si dhe afro 600 hektarë tokë.
Të Shtunën, një pjesë e konit të vullkanit u shemb, duke dërguar lumenj të rinj llavash që derdhen poshtë shpateve drejt një zone industriale në perëndim të La Palma.
 
Fluturimet në ishull kanë rifilluar pas dy ditësh në pritje për shkak të reve të hirit vullkanik.
 
Ky është shpërthimi i tretë vullkanik në La Palma, edhe pse i fundit ndodhi mbi pesëdhjetë vjet më parë, në 1971.
Kumtari.al

Read Previous

Këln, për herë të parë do të dëgjohet ezani i muezinit nga publiku

Read Next

Shqipëri-Poloni / Mbaron pjesa e parë me barazim