Vladimir Putin kërkoi falje për pretendimin e Lavrov se Hitleri ishte çifut

Presidenti rus Vladimir Putin i ka kërkuar falje kryeministrit izraelit Naftali Bennett për pretendimet e ministrit të tij të jashtëm se lideri nazist Adolf Hitler kishte gjak hebre, tha Izraeli të enjten.

“Kryeministri pranoi ndjesën e Presidentit Putin për komentet e Ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe e falënderoi atë për sqarimin e pikëpamjes së presidentit për popullin hebre dhe kujtimin e Holokaustit,” tha zyra e Bennett.

Ishte një lëvizje e rrallë nga ana e liderit rus, i cili mund të kishte frikë se Izraeli do të ndryshonte qëndrimin e tij relativisht neutral ndaj aleatit të tij për luftën në Ukrainë.

Ndërsa Kremlini nuk përmendi një ndjesë në mënyrë specifike, ai pohoi se Putin foli me Bennett për “kujtesën historike” të Holokaustit.

Komentet e Lavrov shkaktuan përçarjen më të madhe në marrëdhëniet Rusi-Izrael në vite.

Në komentet e bëra për televizionin italian, Lavrov tha në fillim të kësaj jave se hebraizmi i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky nuk i mohonte elementët nazist të vendit të tij.

“Kur thonë ‘Çfarë lloj denazifikimi është ky nëse jemi hebrenj’, mendoj se edhe Hitleri kishte origjinë hebreje, kështu që nuk do të thotë asgjë,” tha ai.

“Për një kohë të gjatë ne kemi dëgjuar popullin e mençur hebre të thotë se antisemitët më të mëdhenj janë vetë hebrenjtë,” shtoi ai.

©kumtari.al

Read Previous

COVID-19 në vend/ Asnjë viktimë në 24 orët e fundit, 44 raste të reja

Read Next

Këshilli Kombëtar i PD/ Miratohet projekt-rezoluta për zgjedhjen e Presidentit