Video/ Momenti kur Turqia goditet nga tërmeti

Turqia është zgjuar e tronditur mëngjesin e sotëm, pasi një juglindje të vendit është regjistruar tërmeti më i fuqishëm në 100 vitet e fundit.

Tërmeti me magnitudë 7.8 ballë u ndje në gjysmën e Turqisë, ndërsa dëmet në njerëz dhe infrastrukturë janë kolosale.

Ky tërmet është edhe më i fortë se ai i vitit 1999 që shkaktoi 17 mijë viktimave dhe plagosi 45 mijë të tjerë.

Kamerat në banesa kanë kapur momentin kur toka filloi të dridhej gjatë orëve të para të mëngjesit.

Shikoni KËTU kur toka nis të lëkundet

Read Previous

Turqi/ Pas tërmetit, shpërthen tubacioni i gazit natyror

Read Next

A ka shqiptarë mes viktimave? Flet ambasadori shqiptar.