Vera e ‘çmendur’ turistike në Europe sapo ka filluar

Që nga vitet 1970, Steve Perillo, CEO dhe pronar i gjeneratës së tretë të operatorit turistik Perillo Tours me bazë në New Jersey, nuk ka parë një rritje të tillë të udhëtarëve që rezervojnë udhëtime në Europë.

Kompania, e cila është më e njohur për turet e saj me porosi në Itali, zakonisht shet rreth 80% të kapacitetit të saj në një vit, thotë Perillo. Deri më tani në 2023, afërsisht 96% e 500 nisjeve vjetore të operatorit, të cilat përfshijnë gjithashtu Spanjën dhe Greqinë si destinacione, janë rezervuar dhe Perillo pret që kjo shifër të arrijë 100% brenda pak javësh, përpara se kompania të fillojë marketingun për sezonin e saj 2024.

Për Perillo, sugjerimet e sezonit të suksesshëm të ardhshëm filluan të shfaqen vjeshtën e kaluar, kur kompania ofroi një zbritje të së Premtes së Zezë prej rreth 5%. Në shumë pjesë të Europës, çmenduria tashmë është duke u zhvilluar, pasi një mori turistësh të drejtuar nga Europa po ndjekin hapat e shkelur mirë të paraardhësve të tyre të vitit 2022 në rritjen e bllokimit të sezonit të kaluar pas Covid.

Sipas ofruesit të sigurimit të udhëtimit Allianz Partners, numri i amerikanëve që udhëtojnë në Europë këtë verë pritet të rritet me 55% krahasuar me shifrat e vitit të kaluar – të cilat tashmë ishin 600% më të larta se në vitin 2021. Londra, Parisi dhe Dublini kryesuan vitin 2023 lista e 10 destinacioneve më të njohura të zbuluara nga rishikimi vjetor i Allianz; Roma, Rejkjaviku, Amsterdami dhe Lisbona gjithashtu u renditën në top 10.

Komisioni Europian i Udhëtimit parashikoi gjithashtu kërkesë të fortë për pushime europiane në vitin 2023, me gati gjysmën e të gjitha destinacioneve në kontinent që presin një kthim në më shumë se 80% të numrave të vitit 2019.

Natyrisht, e gjithë kjo kërkesë ka bërë që çmimet të rriten. Sipas faqes së gjurmimit të fluturimeve Hopper, Biletat e fluturimit për në Europë janë në nivelin më të lartë të pesë viteve. Biletat vajtje-ardhje në kontinent aktualisht janë mesatarisht më shumë se 1200 dollarë, që është afërsisht 300 dollarë më e lartë se viti 2022 (dhe një rritje prej 26% nga çmimet para pandemisë në 2019), sipas një zëdhënësi të kompanisë.

Çmimet e hoteleve janë rritur gjithashtu. Sipas American Express Global Business Travel, çmimet e hoteleve në Europë do të pësojnë rritjet më të mëdha gjatë vitit 2023. Parisi (rritje me 10% nga viti në vit), Stokholmi (9%) dhe Dublini (8.5%) janë ndër destinacionet e parashikuara për AEGBT.

Megjithatë, ato çmime më të larta nuk e kanë zbehur epshin kolektiv të bredhjes. Për javë të tëra, shumë qendra europiane janë mbushur me turistë, dhe hotelet e shitura, muzetë e mbushur plot dhe restorantet e tejmbushura janë gjithnjë e më të zakonshme, veçanërisht në qytetet me kërkesë si Barcelona, Roma dhe Parisi./SCAN

Read Previous

Ajo çfarë hani mund të riprogramojë gjenet tuaja

Read Next

Lufta e re botërore kundër lirisë së fjalës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *