Vdes senatori republikan Bob Dole

Republican presidential nominee Bob Dole addresses Republican faithful September 13, during a rally in a hanger of the MBS International Airport in Freeland. Dole said he will press his case for a more aggresive trade policy in upcoming presidential debates. CAMPAIGN DOLE

Bob Dole, një kandidat i palëkundur i Partisë Republikane dhe kandidat presidencial, i cili përkrahte një markë të konservatorizmit të shprehur, si një nga figurat politike më të njohura të Uashingtonit, gjatë gjysmës së dytë të shekullit të 20-të, vdiq ditën e sotme, raporton CNN.

“Senatori Robert Joseph Dole vdiq këtë mëngjes herët në gjumë. Dole vdekjen vdiq në moshën 98-vjeçare. Ai i ka shërbyer me besnikëri Shteteve të Bashkuara të Amerikës për 79 vjet”, thuhet në një deklaratë nga familja e tij. Ai kishte njoftuar në shkurt se po trajtohej për kancer të avancuar në mushkëri.

Presidenti Joe Biden vizitoi Dole menjëherë pasi mësoi për diagnozën. Dole, i cili u plagos rëndë gjatë Luftës së Dytë Botërore, kishte pësuar një sërë sëmundjesh në vitet e mëparshme. Në vitin 1991, ai u operua për kancerin e prostatës, iu nënshtrua një operacioni për aneurizmin e aortës abdominale në vitin 2001, u shtrua në spital në vitin 2005 pas një rënieje në shtëpinë e tij dhe u trajtua për një infeksion në këmbë në vitin 2009.

©Kumtari.al

Read Previous

Foltorja e Amerikës

Read Next

Niko Peleshi jep parashikimin e motit: Do të ketë shira dhe përmbytje