Vdes në moshën 96-vjeçare Sunao Tsuboi, i mbijetuari i Hiroshimës

Një aktivist  japonez kundër armëve bërthamore, i cili i mbijetoi sulmit të parë me bombë atomike në botë, ka vdekur në moshën 96-vjeçare.

Sunao Tsuboi ishte rrugës për në kolegj kur u kap nga shpërthimi në Hiroshima më 6 gusht 1945, duke pësuar djegie në të gjithë trupin.

Rreth 140,000 njerëz u vranë dhe Tsuboi ia kushtoi jetën e tij fushatës për zhdukjen e armëve bërthamore.

Read Previous

Ekspertët : Ja disa këshilla si të reduktojmë faturat e energjisë këtë dimër

Read Next

Qeveria 100 euro shtesë për çdo pensionist për muajin nëntor