Varianti Delta/ Brataj, të pavaksinuarit grupi më i rriskuar

Prej javësh Europa është në alert prej variantit indian të virusit. Ndërkohë në vendin tonë nuk raportohet për prezencë të këtij varianti.

Në një intervistë dhënë për televizionin “Klan” kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, thotë se të pavaksinuarit janë grupi më i rriskuar për t’u prekur prej këtij mutacioni si dhe për ta shpërndarë atë në popullatë.

E veçanta e kësaj periudhe me këtë lloj virusi është fakti i infektimit të personave që nuk janë vaksinuar, por edhe atyre që kanë aplikuar një dozë deri më tani. Ndërsa vaksinimi me të dyja dozat e ka ulur me një përqindje shumë herë më të lartë përhapjen e këtij varianti”, tha Brataj.

Edhe më herët, ministrja e Shëndetësisë Manastirliu ndërsa foli për lehtësimin e masave antiCOVID ngriti alertin nga varianti “Delta”, duke bërë thirrje për vigjilencë.

Ne do të vijojmë, siç kemi bërë nga dita e pare e epidemisë në vend, të ndjekim rekomandimet e ekspertëve. Po vijojmë më lehtësimin gradual të masave anti-COVID. Nga sot zgjatet ora policore deri në orën 24:00, si edhe lejohet pjesëmarrja e publikut, spektatorëve apo tifozëve në aktivitetet sportive, sociale, kulturore apo konferencat. Por, ka një alert që ekspertët tanë referojnë dhe doja ta sillja në vëmendjen tuaj dhe të gjithë qytetarëve: Është alerti për shkak të variantit ‘Delta’ (Delta Plus), i cili është identifikuar edhe në vendet e rajonit dhe nga OBSH-ja vlerësohet si variant shqetësues për impaktin në shëndetin publik dhe për këtë arsye kërkohet kujdes maksimal”, theksoi Manastirliu.

Sipas ministres, është e rëndësishme që gjatë këtij procesi të kemi një mbulesë të mirë vaksinale të grupmoshave.

“Ne do të ulim fashën dhe do të vijojmë gjithashtu me ditët e hapura të vaksinimit edhe në muajin korrik dhe gusht. Kemi në fokus vaksinimin, pasi është e vetmja armë jetëshpëtuese. Ndaj, të gjithë atyre që u jepet mundësia për t’u vaksinuar, ta shfrytëzojnë dhe të mos ketë asnjë neglizhencë”.

Read Previous

Bullgaria, stimuj që qytetarët të vaksinohen. Lejon të zgjedhin vaksinën që dëshirojnë.

Read Next

Rrëzohet avioni në Filipine. Raportohet për dhjetra të vdekur