Ushtria bullgare dislokohet në kufi me Turqinë

Bullgaria ka dërguar sot 350 ushtarë në kufirin e saj me Turqinë për të mbështetur policinë, për shkak të një rritje të fluksit nga emigrantët, të shpallur nga ministri i Mbrojtjes Georgi Panajotov.

“Nga sot, e hënë, ushtarët në kufirin bullgaro-turk do të mbështesin policinë kufitare. Janë dërguar 350 persona së bashku me rreth 40 njësi pajisje”, theksoi ai në një intervistë për “bTV”.

Më shumë se 6,500 persona që kanë hyrë ilegalisht në vend, kryesisht afganë, janë arrestuar në Bullgari nga janari deri në shtator, më shumë se trefishi i numrit në vitin 2020, sipas Ministrisë së Brendshme.

Bullgaria ndodhet në kufijtë tokësorë të jashtëm të Bashkimit Evropian (BE), në rrugën e emigrantëve dhe refugjatëve që duan të arrijnë në Evropë. Një tel me gjemba është vendosur kufirin bullgaro-turk 259 km të gjatë.

Parlamenti kishte vendosur në gusht të dërgonte 400 deri në 700 trupa në kufijtë e Bullgarisë me Turqinë dhe Greqinë për të ndihmuar në ndërtimin e gardheve.

Anëtari më i varfër i BE-së, Bullgaria, nuk ka pranuar asnjëherë një numër të madh azilkërkuesish, shumica e të cilëve largohen nga vendi edhe para se të marrin një përgjigje për statusin e tyre të refugjatit.

Read Previous

Propozohet për SPAK, prokurori që gënjeu publikisht për vrasjen e Pjerin Xhuvanit

Read Next

Përplasja për të drejtat e peshkimit: Franca shtyn sanksionet